13 січня – Щедрий Вечір та свято Меланки

За тиждень після коляди, напередодні Нового року за старим стилем, – Щедрий Вечір. Це – залишок стародавнього, ймовірно, ще дохристиянського звичаю. За християнським календарем – це день преподобної Меланії. У народній традиції обидва свята об’єднались, і тепер маємо Щедрий Вечір, або свято Меланки (Маланки).

Внаслідок розбіжності, яка існує між  григоріанським (світським) та юліанським (церковним православним) календарями, українці святкують Новий рік двічі в році: крім 1 січня, ще й 14 січня, бо це залишилося в народній традиції важливою складовою прадавнього календарного обрядового циклу українців.

Щедрий ВечірУ навечір’я Нового року (13 січня) у церквах відбуваються урочисті Богослужіння на закінчення Старого року, щоб наприкінці року подякувати Богові за отримані ласки і попросити нових на наступний рік. Як і на Свят-вечір, цього дня готують святкову вечерю, яку в народі величають Щедрою, тому що страви цього вечора не є пісними: тут на столі й кутя, і ковбаси, й холодець, і шинка…

Якщо говорити про обрядові дійства історичної Волині, до якої належить і Радивилів, то відомо, що на свято Меланії водили Меланку, тобто переодягалися. Перебирали хлопця в дівчину, в’язали хустину, косички. Вона мала поводирів, і усі разом заходили до господи, вітали з Меланкою, Різдвом Христовим і розпочинали якусь інтермедію про життя Меланки, де обов’язково мав бути присутнім момент викупу з побажаннями та щедрівками. До речі, на Василя, 14 січня, навпаки, перебирали дівчину в хлопця. Втім, найчастіше у нашому краї водили козу, бували водіння коня, ведмедя, бусла.

В народі такі ватаги, які йдуть до господ 13-го ввечері, називають перебиранцями, рядженими. Обов’язковим елементом вистав із їх участю є тварина. Фольклористи припускають, що це відгомін колишнього жертвоприношення тварини богам, щоб задобрити їх на наступний рік. Водночас коза вважається символом родючості. Є щедрівка, де кажуть: «Де коза рогом — там жито стогом, де коза ногою — там жито копою». Коза, вважалося, сприяє родючості, тож у виставі вона помирає, а потім її лікують – і вона одужує. Це означало, що старий рік відходить, помирає, проте все відроджується з новими силами з початком року нового.

Наддніпрянська Україна і Гуцульщина святкують Щедрий Вечір як значне свято різдвяного циклу з добре розвиненою обрядовістю. Галицьке Поділля не святкує, бо Щедрий Вечір у галичан – напередодні Водохреща, тоді як на Наддніпрянщині це – «Голодна кутя», Богоявленне навечір’я.


smiles-uvaha3Радивилів.info вітає читачів із святами Новорічно-Різдвяного циклу. Підтримуймо народні традиції!

ДИВ. на цю тему: http://www.radyvyliv.info/nini-mav-bi-buti-2017-rik-vid-narodzhennya-xr.html

Це було рівно 310 років тому: Гетьман Мазепа в новорічну ніч співав у нашому краї українських пісень

 

Редактор

головний редактор Радивилів.info

You may also like...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.