400 років богословській книзі, виданій у Почаєві

Минає 400 років відтоді, як у друкарні Почаївського монастиря було випущено “Зерцало богословія” Кирила Транквіліона-Ставровецького. Видання мало вплив і на Радивилівщину.

Кирило Транквіліон-Ставровецький видав цей збірник на 84 сторінки у власній пересувній друкарні в Почаєві 12 березня 1618 року.

Видання оформлене гравюрами: форта, герби знатних шляхтичів, заставки, кінцівки, ініціали; є виливні прикраси. В різних примірниках — вірші на присвяту окремим особам – Л. Древинському, О. Пузині, І. Ярмолинському. Далі вміщена «Передмова до чителника». У«Зерцалі богословія» викладені основи християнської теології, подані деякі знання про природу. Примірники збірника зберігаються у бібліотеках України, Польщі та РФ.

Кирило Ставровецький (Транквіліон) (1581 /?, село Ставрів, тепер Млинівського району Рівненської області – 1646, Чернігів) – український (руський) православний і греко-католицький освітній та церковний діяч, архімандрит чернігівський, поет, учений, друкар, видавець. У кінці 1580-х роках учителював у Львові, потім в Острозі й Вільні. Як знавець грецької мови виступав перед патріархом Єремією II в обороні Львівського Братства.

У грудні 1589 року був учасник зустрічі тернопільських братчиків з Константинопольським Патріархом Єремією ІІ Траносом у Тернополі (це підтверджує вмурований напис над входом до церкви Різдва Христового (Середньої)). Через переслідування єпископа Гедеона Балабана перебрався до Вільна, де викладав слов’янську і грецьку мови у братській школі. 1618 року переїхав до Почаєва. З 1618 року — ігумен Унівського монастиря, пізніше – Любартівського. Мав власну пересувну друкарню, у якій видавав свої твори.

З 1626 року Ставровецький перейшов на унію. У 1628 році отримав посаду чернігівського архімандрита, пробув там до смерті.

Крім «Зерцала богословія», в друкарському доробку: 1619 р. – «Євангеліє учительноє», збірка власних проповідей на неділю та свята. Окремі частини цієї праці присвятив Раїні Могилянці-Вишневецькій, у маєтку якої проживав і працював. Цей твір був засуджений Собором українських православнх єпископів; 1646 р. – збірка повчань і побутово-моралістичних віршів «Перло многоцѣнное».

«Учительне Євангеліє»  Кирила Транквіліона-Ставровецького, у перекладі на сучасну українську мову, було видане в Львові 2014 року (видавництво «Свічадо»).

Редактор

головний редактор Радивилів.info

You may also like...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.