470 років від першої письмової згадки про Берестечко

Берестечко

Берестечко. Біля Свято-Троїцького собору.

Сьогодні, 1 червня 2015 року, сповнюється 470 років від першої письмової згадки про місто Берестечко. В уяві багатьох українців це містечко пов’язане з Рівненщиною, адже відомий Національний історико-меморіальний заповідник, розташований поряд із ним, носить назву “Поле Берестецької битви». Між тим заповідник цей і справді на Рівненщині (Радивилівський район), а ось Берестечко належить до Горохівського району Волинської області.

Появу послення пов’язують з існуванням древнього міста Перемиль (зараз село), перша згадка про яке відноситься до 1 червня 1097 року; Берестечко начебто виникло як його передмістя, хоча й розташоване за 5 км. А ось 1 червня 1445 року Берестечко вперше згадане у грамоті литовського князя Казимира Ягелончика як «село Берестки».

З п’ятнадцятого століття містечко належало Боговитіним, з 1544 року перейшло у власність князів Пронських і невдовзі по тому (1547) отримало Магдебурзьке право:

«Де маєтность та (тобто Берестечко) княжни Марусі Богушівни Богодивної дісталася її коханому князю Фрідріху Глібовичу Пронському, дозволити йому в Берестечку місто зводити, мати корчми з медом і пивом, корчми самогонні і винні, одержувати чопове, торгове мито, торги проводити в кожен понеділок, а ярмарки на Іллі і на запусти перед Пилипівкою».

Як видно із записів 1545 року, власники Берестечка зобов’язували своїх людей іти на будівництво Перемильської вежі, доставляти для цього необхідні матеріали.

На могилі князя О.Пронського, кальвініста за віровизнанням, стоїть кам’яна каплиця-обеліск, знана в тутешніх переказах як “Мурований стовп». До речі, протестантське віровчення сповідували і наступні власники Берестечка графи Лещинські, при них містечко стало відомим в усій Речі Посполитій центром социніанства – раціоналістичної течії у протестантизмі, яка дістала назву від свого засновника італійця Фаусто Паоло Соцціні.

Збереглися деякі будівлі колишніх садиб Пронських, князя Ринчинського, привертають увагу туристів пошкоджені часом величні мури Троїцького костелу і каплиця святої Теклі ХYІІ століття, відроджений православний Троїцький собор.

Але найбільшу відомість містечкові принесла Берестецька битва 1651 року – між козацько-селянським військом Богдана Хмельницького і армією польського короля.

Сьогодні Берестечко з населенням 1,8 тисячі чоловік – одне з найменших міст в Україні.

На цю тему стаття в Радивилів.info – з фотознімками видів Берестечка:

Знай свій край: саме те містечко Берестечко

http://www.radyvyliv.info/znaj-svij-kraj-same-te-mistechko-berest.html

Володимир Ящук

член Національної спілки журналістів України

You may also like...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.