А ви знаєте все про Радивилів? (3)

Існування в Радивилові в ХІХ – на початку ХХ століть митниці і розташування тут військового полку позначилося на духовно-культурній атмосфері. На рубежі цих століть у місті з’явилися публічна бібліотека і кінематограф (хоча кінематограф як технічна новинка був тоді привілеєм тільки великих міст). Перший російський фільм з’явився тільки 1911 року, тож радивилівська аристократична публіка дивилася модне закордонне кіно.

У 1920-і роки в Радивилові виступав хореографічний ансамбль під керівництвом відомого українського хореографа Василя Авраменка (1895 – 1981), який у той час вів танцювальний гурток у Кременці. У складі цього колективу танцював у Радивилові і учень Кременецької української мішаної приватної гімназії імені Івана Стешенка Улас Самчук, згодом відомий письменник, автор романів «Волинь», «Марія» та інших.

У 1990 році на екрани телебачення СРСР вийшов бойовик про вітчизняних наркоторговців «Мускал» режисера Ходжадурди Нарлієва, деякі епізоди цього фільму знімали в Червоноармійську (Радивилові). Тоді тут побувала й виконавиця однієї з ролей Анна Тихонова, дочка «Штірліца» – В’ячеслава Тихонова. Нарлієв як актор досі знімається в російських серіалах «Бригада», «Спецназ» тощо.

У різні роки в Червоноармійську – Радивилові виступали відомі співаки Анатолій Солов’яненко, Юрій Богатиков, Микола Мозговий, Назарій Яремчук, Василь Зінкевич, Оксана Білозір, Павло Дворський, Мар’ян Шуневич, Дмитро Гнатюк, Ольга Павловська, композитор і виконавець Ігор Білозір, у складі квартету «Явір» Володимир Дідух, Валентин Реус…

У 2004 році за сприянням голови РДА С.В.Шевченка (1973 – 2006) було відтиражовано магнітофонну касету з записами пісень у виконанні радивилівських самодіяльних артистів.

Євгенія Божик, "Келих часу"У книжці оповідань львівської письменниці Євгенії Божик (1936 – 2012) “Келих часу” (Львів, видавництво “Каменяр”, 2007; 244 сторінки) надруковано таку присвяту: “За незмінну прихильність до моєї творчості, поширення моїх книжок серед людей, за всебічну допомогу і щирість – моя сердечна вдячність родині КОТЮКІВ із Радивилова – п. Марії і п. Михайлові, їхнім дітям – сину Юрію, дочці Оксані і зятеві Юрію АНДРУСИКУ. Хай Всевишній благословляє Вас усіх, хай ясною зіронькою сяє Вам продовжувачка Вашого славного Роду мила Уляночка”.

ДИВ:

А ви знаєте все про Радивилів? (1)

А ви знаєте все про Радивилів? (2)

Степан Мелих

кореспондент

You may also like...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.