А ви знаєте все про Радивилів? (4)

У різних старих книгах та писемних джерелах, фотокопії сторінок із яких публікуються в Інтернеті, раз у раз випадає натрапляти на історичні факти про Радзивилів (Радивилів), котрі, як мовиться, нікуди поки що припасувати. Можливо, з часом вони, ці факти, увійдуть до чергового краєзнавчого дослідження, ставши суттєвим його доповненням. А поки що це тільки факти, хоча часом і вельми промовисті.

Три полки донських козаків, які стояли в Бресті, у 1809 році були перекинуті стерегти кордон біля Радзивилова, адже переможні війни Наполеона перетворили Францію в наймогутнішу державу в Європі.

З донесення полководця М.Кутузова від 9.10.1812 року Олександру І довідуємося: 1 травня 1811 року через кордон у Радзивилові переправився шпигун А.Платер, який «знімав становище міст, рік, переправ, помічав, чи є де укріплення, чи мають селяни зброю, чи є по селах достатні запаси хліба».

М.Бутурлін

М.Бутурлін.

У 1817 році в Радзивилові побував майбутній історик і мемуарист із роду Бутурліних – Михайло Дмитрович Бутурлін. У своїх записках він згадував: «У Радзивилові ми прожили три чи чотири доби. Напередодні переїзду в австрійські володіння, коли вся наша сім’я зібралася до вечері (поданої з нагоди теплої погоди надворі і при свічах), мати моя, зауваживши, що заготовлено було більше, ніж звичайно, страв, запитала в дворецького Михайла Олександровича про причину такої розкоші. «А тому, Ваша світлосте, відповідав Клєєв, – що це останній раз». Моя мати просльозилася, а він відвернувся і заридав».

Становище ярмарків у Росії, насамперед у її прикордонних містечках, змінилося після прийняття тарифу 1819 року. Було запроваджено загальний митний кордон Росії і Королівства Польського і відкриті митниці в Юрбурзі і Паланзі – з Прусією і в Радзивилові – з Австрією.

13 січня 1893 р. жандармський офіцер Вирголич, на підставі власних агентурних відомостей, затримав у Радзивилові на кордоні 12 ящиків, переміщених контрабандним шляхом (контрабандисти зуміли розбігтися), – у ящиках виявлено друкарський шрифт і верстат.

З дослідження «Монополистический капитал в нефтяной промышленности России, 1883-1914: документы и материалы»: «При ціні в Царицині  по 50 коп. за пуд наливного керосину і при існуючому курсі гульдена в 83 коп. керосин у бочці на австрійському кордоні, в Радзивилові, буде коштувати 7 гульденів 94 крейцари за 100 кг».

У березні 1902 року на кордоні в Радзивилові був заарештований соціал-демократ друкар І.Блюменфельд (1865 року народження) (під прізвищем Карл Готшалк) з транспортом видань революційного характеру, того ж року зумів утекти з київської тюрми за кордон Російської імперії. Згодом був меншовиком.

Радивилів новорічнийПідготував Володимир Ящук.

Володимир Ящук

член Національної спілки журналістів України

You may also like...

1 Response

  1. Лютий 1, 2016

    […] ДИВ.: А ви знаєте все про Радивилів? (4) […]

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.