А ви знаєте все про Радивилів? (5)

Радзивилів (Радивилів) у минулому мав велику єврейську громаду. Відомими вихідцями з неї стали меценат Мойсей Гінсбург (1851 – 1936), ізраїльський поет Амір Гільбоа (Гілбоа) (справжнє ім’я і прізвище – Берл Фельдман)(1917 – 1984), професор медицини, завідувач кафедри загальної хірургії Чернівецького державного медичного інституту Семен Кац (1907 – ?), організатор онкологічної служби, провідний хірург Читинської області РРФСР Григорій Аксман (1907 – 1987).

Тарас Бульба, маркаsmiles-uvahaУ листі чернігівському поміщикові Миколі Даниловичу Білозерському від 21 лютого 1836 року Микола Васильович Гоголь писав про петербурзькі новини (цитуємо мовою оригіналу): «Известите о том, что нового в наших сторонах. Наши все ведут себя довольно хорошо и не переменились ни в чем. Божко(…) карт совершенно не берет в руки; только два раза, когда я зашел к нему, он пунтировал, но и то проиграл не больше, как рублей четыреста. Шаржинский, как вам известно, навостряет лыжи в Радзивилов почтмейстером и, вероятно, скоро удерет оттуда опять в Петербург, если только какая-нибудь полька не сядет верхом на его синие очки». Отже, це ще одне підтвердження, що відомий письменник добре знав про прикордонне містечко Радзивилів.

smiles-uvahaКласик єврейської літератури Іцхок-Лейбуш ПЕРЕЦ (1852 – 1915), виявляється, теж писав про Радзивилів. Фрагмент із книги «Рассказы и сказки» (Москва, 1941)(переклад українською для Радивилів.info):

“Один тримає драбину в зубах. Стрілою злітає дівчинка на найвищу сходинку і зістрибує звідти на плече другому. Перший тим часом дає їй стусана; вона перекидається в повітрі декілька разів і, ніби вкопана, зупиняється перед публікою з простягненою рукою; вона просить милостиню.

Це теж театр, але театр для «простонароддя» – для слуг і служанок…

Гра йде під відкритим небом, вона й коштує дешево. Квитків не купують, а кидають гроші і копійки. А вона це так вражаюче вправно проробляє, ця худенька дівчинка! Великі краплі поту течуть її розмальованим личком; у запалих очах мука, та цього натовп не бачить. Вона дихає важко – цього натовп не чує. Натовп бачить лише вправні фокуси, вона чує лише приємну музику шарманки…

А душа в худому тільці бідної вкраденої дівчинки і бідна пісенька в хрипкій шарманці – обидві стогнуть, тріпочуть, – обидві молять про кращу долю…

Однак було суджено, щоб пісня «бідної нареченої» Педоцура отримала «виправлення». Пробираючись від дому до дому, блукаючи з одного міста в інше, фокусники тягали з собою бідну дівчинку доти, доки вона, нарешті, не про вас нехай буде сказано, захворіла…

Сталося це в Радзивилові, біля самого кордону. Там, під парканом, вони і кинули бідну дитину, самі ж перебралися через кордон. Шукай вітра в полі! Напівгола, з налитими синцями від побоїв, мателася вона в гарячці.

Жалісливі люди підібрали її і віднесли в богадільню…

Перехворіла дівчинка тифом і вийшла з лікарні сліпою.

І зараз це бідне дитя жебракує. З дому в дім, від дверей до дверей плететься і благає милостиню.

Вона майже не говорить… Вона не вміє просити словами… Вона зупиниться де-небудь і чекає. Не помітить ніхто – заспіває пісеньку, щоб почули… А пісенька ця – з шарманки…»

smiles-uvahaАрхівний документ, який засвідчує, що і сто років тому в Радзивилові були християни протестантського віровизнання (мова оригіналу):

«О наличии в м. Радзивилове секты баптистов

Секретно

Вр. и. д. Начальника Волынского губернского Жандармского Управления

13 августа 1908г.

N 9680 По полученным во вверенном мне Управлении сведениям

г. Житомир

В м. Радзивилове есаулом 12-го Донского казачьего полка Евгением Андреевичем Кушнаревым, Анной Ивановной и Каролиной Петровной Эзергейм, квартировавшими в доме дворянки Наталии Крумм, были распространены в большом количестве брошюры разных заглавий исключительно религиозного содержания, издания “Международного трактатного общества”. Лица эти по-видимому принадлежат к секте “баптистов”.

К изложенному присовокуплю, что по полученным дополнительтным сведениям Анна Ивановна есть жена есаула Кушнарева, обвенчана с последним по лютеранскому обряду, а Каролина Петровна Езергейм – подруга Анны Ивановны – обе из Риги.

В настоящее время есаул Кушнарев вышел на льготу и 3-го сего августа вместе с женой Анной Ивановной и Каролиной Езергейм выехал в Ригу.

Подлинное подписал и с подлинным верно Подполковник                                      (підпис)

Господину Волынскому губернатору». (Лист 334)(Ф 1335. Оп. 1. Д. 867; ЦДІАУК, г.Київ).

Підготував Володимир Ящук.

ДИВ.: А ви знаєте все про Радивилів? (4)

 

Володимир Ящук

член Національної спілки журналістів України

You may also like...

1 Response

  1. Квітень 15, 2016

    […] ДИВ.: Чи ви знаєте все про Радивилів? (5) […]

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.