А ви знаєте все про Радивилів?

На постаменті, який «прикрашає» центральну площу Радивилова, спиною до приміщення колишнього райкому партії стояла робота відомого скульптора Василя Вінайкіна – бронзовий Ленін, якого тут поставили у вересні 1978 р., а зняли краном за рішенням міськради через 13 років, у вересні переломного 1991 року, після проголошення незалежності України. Відтоді бронзовий Ленін стоїть на задвірках – у дворі комунального підприємства (вулиця Кременецька). Метал двічі бралися використати для відливу іншого пам’ятника – у 90-і роки пам’ятника матері-Україні, а в 2014 році, до 450-річчя міста, першому його власникові Миколі Радзивіллу Чорному, але щоразу обставини не дозволили довести задумане до кінця. Незадовго перед тим, як відкрити пам’ятник на площі в 1978 році, був демонтований інший пам’ятник Леніну, з цементу, він стояв поряд із тодішнім приміщенням  районного відділення Державного банку (нині вулиця Почаївська, приблизно там, де до неї виходить вул. Івана Франка).

Залізнична станція Радивилів була відкрита в 1873 році, після того, як залізниця (внаслідок прокладання упродовж кількох років від Здолбунова) дійшла до прикордонного Радивилова (тоді Радзивилів). Із залізницею по той бік кордону, зі сторони Бродів, була сполучена 26 листопада 1875 року. До 1944 року приміщення вокзалу в Радивилові було 2-поверховим, оскільки будувалося наприкінці ХІХ століття для потреб як прикордонних служб, так і  митних. Зруйноване внаслідок бойових дій, які між Радивиловом (тоді Червоноармійськом) і Бродами точилися майже 4 місяці – з середини березня до середини липня 1944 року. Нове приміщення вокзалу було споруджене до початку 50-х років. Капітально відремонтоване в 2007 році, коли начальником залізничної станції був почесний працівник транспорту України Віктор Гусарук (1958 – 2010).

У Радивилові є 5 православних церков – Олександра Невського (вул. П.Козланюка), Різдва Пресвятої Богородиці (вул. Садова), Свято-Вознесенська (вул. Почаївська), Амфілохія Почаївського (вул. М.Маркелова), Введення в храм Пресвятої Богородиці (вул. Вокзальна) і 1 греко-католицька – Преображення Господнього (вул. Г.Сковороди), а також кілька молитовних будинків –громад ЄХБ, ХВЄ-п’ятидесятників і Свідків Єгови. На території міста на початку ХХ століття було 4 православні каплиці, з яких збереглася одна (по суті, наново збудована в 90-і роки) – на вул. Почаївській. Інші каплиці в місті (зараз їх є 4) з’явилися пізніше: парафіяльними каплицями стали частина (неф) колишньої кладовищної церкви Павла Фівейського і надмогильна каплиця невстановленої особи (за переказами – генерала), а також була споруджена каплиця на місці колишньої Свято-Введенської церкви в мікрорайоні Цибухів. Спроби відновити каплицю на вул. П.Козланюка в дендропарку, в тому числі з участю розташованої поряд районної прокуратури, поки що ні до чого не привели (збереглося фото каплиці, яка стояла тут колись).

Найдавніша споруда в місті Радивилів – церква Олександра Невського, яка була вивершена і освячена в 1874 році, але споруджувалася 50 років. До пам’яток місцевого значення в Радивилові віднесено будівлю колишнього костелу (споруджений у 1938 році), нині використовується як православна Свято-Вознесенська церква. Поряд для потреб міських організацій використовують приміщення колишньої плебанії.

hebreiПро колорит колись напів’єврейського містечка нагадують приватні або пристосовані під громадські заклади єврейські будинки по вулицях Почаївській, Тихій, П.Козланюка та інших. Єврейська громада міста перестала існувати після страти євреїв нацистами в 1942 році (місце страти – хутір Пороховня біля села Лев’ятин).

Степан Мелих

кореспондент

You may also like...

3 коментарі

  1. Володимир сказав:

    Серед нових каплиць ви не згадали в Радивилові тих, що біля райвідділу міліції і на території лікарні

  1. Листопад 3, 2015

    […] про Радивилів і Рівненщину. Попередньою публікацією «А ви знаєте все про Радивилів» у виданні Радивилів.info започатковано певний цикл […]

  2. Листопад 12, 2015

    […] А ви знаєте все про Радивилів? (1) […]

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.