Безіменна столітня польська могила в Радивилові

У липневі дні сто років тому під селом Хорупань та Дубном відбувалися бої між більшовицькою 1-ю Кінною армією генерала Семена Будьонного і польською групою генерала Францішека Крайовського. Згадати про цей факт випала нагода через те, що тривалий час могила на кладовищі в Радивилові з написом на металевій таблиці «49 Chorupan Mława» співвідносилась із періодом Польського повстання 1831-32 років. Як виявилось, є точно така таблиця і на одній із могил у Дубні, і тамтешня польська громада точно встановила, хто в ній похований.

Група генерала Крайовського становила ліве крило 6-ї армії Війська Польського, відрізаної від 2-ї армії внаслідок удару кавалерії Будьонного. У липні 1920 р. перед нею стояло завдання тримати фронт на річці Ікві на відрізку Кременець – Дубно. 13 липня група увійшла в Дубно, а потім здобула село Хорупань. 14 липня будьоннівцям вдалося відвоювати ці населені пункти. 17 липня поляки знову взяли Хорупань, але 20 липня були змушені залишити село й відступити на лінію Верба – Білогородка, деякі частини вирушили в напрямку Радивилова.

Командувач 18-ї піхотної дивізії, генерал Францішек Крайовський після здачі Дубна та 36-годинного марш-кидка з рештками втомленого війська вранці 21 липня прибув до Радивилова, де діяли військовий полковий табір та дивізійний шпиталь. На солдатів, нарешті, очікував кількаденний відпочинок.

У боях під Дубном і Хорупанню були вбиті, поранені або зникли безвісти близько 800 польських вояків. У Дубні на кладовищі на вулиці Мирогощанській збереглася могила солдатів 49-го полку піхоти (цей підрозділ воював у складі 36-ї бригади піхоти, котра, у свою чергу, була частиною 18-ї дивізії піхоти), які загинули в битві під Хорупанню. Нею опікуються члени Товариства польської культури в Дубні та парафіяни місцевого костелу Святого Йоана Непомука. Мабуть, 49 полк зазнав найбільших втрат, якщо деяких убитих або ж тих, хто при відступі чи в дивізійному шпиталі в Радивилові померли від ран, поховали на кладовищі в Радивилові. Напис на таблиці «Млава», очевидно, мав засвідчувати, що то були в основному бійці з польського міста Млава.

Нині в Радивилові на місці захоронення стоїть тільки металевий хрест, масивної таблиці не стало кілька років тому.

Підготував Володимир ЯЩУК.

Редактор

головний редактор Радивилів.info

You may also like...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.