Біля меморіалу за містом ушанували пам’ять жертв Голокосту

До меморіального комплексу, що на хуторі Пороховня Немирівського старостинства, сьогодні, 27 січня, в Міжнародний день ушанування пам’яті жертв Голокосту, представники влади Радивилівської територіальної громади поклали вінки та квіти.

Цей лісовий яр став місцем страти в 1942 році гітлерівськими нацистами близько 3 тисяч мирних людей, в основному – євреїв Радивилова. Масові вбивства єврейського населення, як свідчать історичні джерела, почалися в травні 1942 року.

Такі місця є місцями живої пам’яті і завжди будуть нагадувати про один із найбільших злочинів людства. Заступник міського голови Олександр Пастух у своєму зверненні зазначив, як важливо берегти у пам’яті трагічні уроки історії і робити все належне, щоб не допустити їх повторення.

Представник єврейської громади Радивилова Меїр Гельбер зауважив, що цього дня у різних куточках світу проходять молебні в пам’ять про страчених євреїв. Біля шести мільйонів жертв – такою високою була ціна Голокосту. Через жахи гетто і нацистських таборів смерті пройшла безкінечна кількість чоловіків, жінок, дітей, і лише деяким з них вдалося вижити.

Пам’ять євреїв, безневинно страчених нацистами у роки Другої світової війни, присутні вшанували хвилиною мовчання. Про це поінформувала сторінка Радивилівської громади в соцмережі.

А Радивилівський історичний музей опублікував витримку з енциклопедії 1972 року, випущеної в Ізраїлі:

«У результаті радянсько-німецького поділу Польщі Радянська армія увійшла в місто 19 вересня 1939 р. Радянська влада провела дослідження, щоб установити, скільки біженців бажали повернутися до німецької окупаційної зони. Усі ті, що заявили про це бажання, були депортовані влітку 1940 р. вглиб радянської території. Після 22 червня 1941 р., коли почалася війна між Німеччиною та СРСР, групи євреїв відступали разом з Червоною армією, але були зупинені радянським прикордонним патрулем біля старого радянсько-польського кордону. Більшість цих євреїв повернулася до Радивилова.

29 червня 1941 р. місто було окуповане німцями. У перші кілька тижнів єврейське населення зазнало життєвих та майнових збитків… 15 липня 1941 р. було вбито 28 євреїв як «небезпечних комуністів». Наступного дня німці підпалили синагогу й сувої Тори. 9 квітня 1942 р. було закладено гетто і людей розділено на дві категорії: «придатні» та «непридатні» до праці. Лише близько 400 осіб визнали «придатними». 29 травня 1942 р. під час «акції» біля міста було вбито бл. 1500 осіб. Після цієї «акції» намагалася організуватися молодь; на чолі однієї з цих підпільних організацій був Ашер Черкаський. Друга «акція» відбулася 5 жовтня 1942 р., сотні осіб були вбиті… Бл. 500 євреїв вирвалися з гетто і втекли у ліси, але лише 50 з них вижили; деякі дісталися Бродів, де ще існувало гетто, але пізніше й вони загинули».

На цю тему – газета “Голос України” http://www.golos.com.ua/news/149979

Редактор

головний редактор Радивилів.info

You may also like...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.