Були в історії містечка Радивилова-Радзивилова

Від часів середньовіччя євреї складали суттєву частину українського населення. Мешкали у невеликих містечках, зберігаючи свою конфесійно-національну окремішність.

У Радивилові (Радзивилові) їх число стало значним після того, як з 1795 року містечко опинилося на кордоні Російської і Австрійської імперій. Займалися переважно торгівлею, ремісництвом, допомагали подорожуючим в оформленні документів при перетині кордону, надавали послуги як перекладачі співплемінникам, адже добре володіли не тільки рідною мовою, але й російською, польською, німецькою.

З Радивиловом пов’язано імена відомих єврейських діячів. Тут народилися меценат і підприємець Мойсей Гінсбург, поет Амір Гільбоа (Берл Фельдман), у Радивилові деякий час проживали публіцист Ісхак Бер Левінзон, письменник С.Анський (Шломо Раппопорт), про Радивилів згадували у своїх творах класик єврейської літератури Шолом-Алейхем (Шолом Рабинович), письменники Ісаак Бабель, Йозеф Рот.

Багаточисельна єврейська громада Радивилова припинила своє існування в 1942 році, коли гітлерівські нацисти стратили все єврейське населення міста біля хутора Пороховня. Там тепер є меморіал пам’яті, відкритий понад 25 років тому за сприянням громадян Ізраїлю – вихідців із Радивилівщини.

Радивилів, Радзивилов, єврейське кладовище

Редактор

головний редактор Радивилів.info

You may also like...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.