Чемпіонат України – місто Радивилів на Рівненщині
Українська бездопінгова федерація пауерліфтингу, райдержадміністрація, зокрема її відділи з питань фізичної культури і спорту, у справах сім’ї та молоді, а також районний центр соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді організували в Радивилові масштабне спортивне свято – тут пройшов чемпіонат України з окремих вправ пауерліфтингу.
Два дні в районному будинку культури любителі силових видів спорту могли спостерігати за вправністю і майстерністю силачів з усієї України, а прибули представники з 18 областей та Республіки Крим (загалом 210 учасників змагань), причому серед них – багаторазові чемпіони світу і Європи, майстри спорту міжнародного класу.
На урочистій церемонії відкриття чемпіонату виступили з привітаннями голова Радивилівської райдержадміністрації Ігор Полетко і голова Української бездопінгової федерації пауерліфтингу Олексій Циндра. Під звуки Державного гімну України піднято Державний прапор. І ось головний суддя змагань, кількаразовий чемпіон світу, майстер спорту міжнародного класу Ренат Заріпов з Дніпропетровщини дає команду до початку змагань. До речі, подивитися їх за два дні прийшло чимало уболівальників, серед них були й міський голова Микола Карапетян, заступники голови райдержадміністрації Іван Школяр, Анатолій Бельмас, інші керівники.
Радивилівське товариство «Атлант», яке вже два роки діє при центрі молоді (тренер Андрій Фомін), виставило команду з 24 спортсменів. І слід відразу ж сказати, що маловідоме в Україні містечко засвідчило, що й тут є справжні ентузіасти пауерліфтингу, які нічим не поступаються вихованцям великих спортивних шкіл. Адже наші силові триборці завоювали на цьому чемпіонаті 26 золотих, 3 срібні і 6 бронзових медалей.
Наприклад, багаторазовий чемпіон України Роман Береза цього разу здобув 3 золоті нагороди (станова тяга, присідання та жим лежачи). Такі ж відзнаки у Дмитра Ковальчука з села Хотина. Роман Парійчук виборов 2 золоті і срібну нагороди. У Сергія Михайлюка – 2 золоті та бронзова медалі. У Михайла Лопатіна – два «золота».
Як розповів нашому мені тренер радивилівського товариства Андрій Фомін (цього року закінчує інститут за спеціальністю «фізичне виховання»), пауерліфтинг (силове триборство) – порівняно молодий вид спорту, відомий трохи більше 30 років. Назва походить від слів «пауер» – сила, міць і «ліфт» – піднімати. В Україні федерація пауерліфтингу діє три роки. Рік у рік цей вид спорту стає все більше популярним, про що свідчить постійно зростаюче число країн – учасниць міжнародних змагань. Та й поява ентузіастів у невеликих містах України, як Радивилів, говорить сама за себе. Міжнародна федерація пауерліфтингу домагається включення силового триборства в програму Олімпійських ігор.
Як вид спорту пауерліфтинг – по суті, те саме, що важка атлетика (важкоатлетичнне двоборство), але має ряд істотних відмінностей. Пауерліфтинг – силовий вид, важкоатлетичне двоборство – спортивно-силовий. Перевага пауерліфтингу, пояснюють спортсмени, у тім, що рухи його більше прості, і цим він доступний не тільки чоловікам. Не дивно, що і радивилівців представляли на чемпіонаті не тільки чоловіки, а й жінки та дівчата – Оксана Олійник, Анастасія Хрущ, Інна Хаєцька, Ірина Мирончук і 13-річна Марійка Юринська (з Хотина). І показали достойні результати – у всіх на рахунку золоті медалі. Силове триборство включає такі вправи: присідання зі штангою на плечах, жим штанги, лежачи на горизонтальній лаві, тяга станова. Вправи універсальні, тож знаходять застосування у всіх видах спорту. А тренуються наші спортсмени у тренажерному залі центру молоді за порівняно невисоку плату – для тих, кому не сповнилося 18, – 30 грн. на місяць, для старших – 50.
Чемпіонат – це ще й можливість підвищити свій спортивний статус, виконавши нормативи кандидата у майстри і майстра спорту України. Цього разу звання майстра спорту підтвердив Геннадій Степанюк (жим лежачи), здобув звання майстра спорту Сергій Варфалюк (станова тяга). Результати кандидата у майстри спорту показали Андрій Фомін, Андрій Мельник, Дмитро Ковальчук (станова тяга), Сергій Варфалюк і Дмитро Чупін (жим лежачи).
Особливе пожвавлення в залі викликав показовий виступ члена федерації, рекордсмена Книги рекордів Гіннеса Дмитра Халаджи з Донецька, який дивував здатністю забивати цвяхи в дошку долонею, роздирати металеву пластину, наче паперову, жонглювати 32-кілограмовими гирями, ловити 130-кілограмову підкинуту через голову штангу на плечі, розгинати підкову, гнути копійки. Можна сказати, з допомогою одного мізинця, просадженого під пов’язку на грудях 125-кілограмового чоловіка, що зголосився вийти на сцену, він підняв його над головою. На прохання до глядачів продемонструвати щось подібне зголосився вийти Валерій Стасюк з Радивилова, який виконав складну вправу “хрест” із 32-кілограмовими гирями.
Чемпіонат представив широкий діапазон учасників – віком від 13 років, най-старшими виявилися Аркадій Мишко з Обухова на Київщині – 64 роки і Володимир Василенко з Полтавщини – 66.
І хоча радивилівським спортсменкам уже випадало брати участь у представницьких турнірах – Кубку України 2008 року, в міжнародних змаганнях «Кубок Чорного моря» (жим лежачи), у міжобласному турнірі в нашому місті (проводився торік у кінотеатрі ім. Павла Стрижака), цей чемпіонат запам’ятається по-особливому, і насамперед юним спортсменам, які вперше взяли участь у такому представницькому поєдинку, це – Олег Мацюк зі школи-гімназії, який здобув золоту медаль у жимі лежачи, Олександр Мельник з СШ№2, який також отримав нагороду, Олександр Забрідній (учень профліцею), Юрій Щербатюк, Вадим Поліщук, Олег Приступа (школа-гімназія).
Чемпіонат у Радивилові пройшов на високому рівні, про що свідчать і перші відгуки в Інтернеті, і добрі слова, сказані організаторам представниками різних областей. Нехай цей захід послужить зростанню прихильників пауерліфтингу, а особливо спортсменів, які самі розвиватимуть цей вид спорту.
Володимир ЯЩУК, член Національної спілки журналістів України.