Через дерево родоводу перебратися в історію

Вивчення краєзнавства запроваджене відповідно до постанови Кабінету Міністрів від 10 червня 2002 р. “Про затвердження програми розвитку краєзнавства на період до 2010 року”. Цього навчального року краєзнавство вивчається у Радивилівському загальноосвітньому ліцеї у 8 класі впродовж 34 уроків – 1 урок на тиждень.
Це дає змогу ознайомити учнів міста Радивилів із цікавими фактами з історії краю більш повно порівняно з попередніми роками, коли предмет викладався лише впродовж 17 уроків. Програма авторська, розроблена Ящуком В.І., вона дістала належу оцінку в райвідділі освіти, що підтверджується фактом її опублікування у червневому випуску «Освітянського вісника», присвяченому головним чином краєзнавчій, зокрема козацькій, тематиці на уроках.

Випуск було вручено учасникам Всеукраїнського зльоту козацьких республік, що пройшов на території Національного історико-меморіального заповідника «Поле Берестецької битви». У цьому ж віснику вміщено ще 6 різнопланових матеріалів Ящука В.І. на краєзнавчу тематику. Мета навчальної програми – ознайомити з цікавим минулим нашого краю від часів його входження до Великого князівства Литовського, Речі Посполитої, Російської імперії, дати уявлення про те, як важливі історичні події відображалися в житті Радивилова та навколишніх населених пунктів, яку толь відігравали тут відомі особистості, простежити історію місцевих родів, прищепити почуття гордості за свій край. На уроках пропагуються духовні цінності, прищеплюється інтерес до поглибленого вивчення історії свого роду, виховання патріотизму на прикладі героїв Берестецької битви, учасників Другої світової війни і національно-визвольної боротьби у воєнний та післявоєнний період.
На уроках використовуються матеріали, зібрані вчителем, у тому числі під час його роботи в архівах, відомих книгосховищах, а також через Інтернет. Ці матеріали ввійшли до книжки «Радивилів. Краєзнавчі матеріали» В.Ящука, випущеної 2004 року масовим тиражем у рівненському видавництві «Волинські обереги», а також розміщені на створених вчителем краєзнавчих сайтах «Радивилів – Радзивилів – Radyvyliv», «Знай свій край», «Радивилів. Мартиролог», «Радивилів. Сайт краєзнавчий» та інших.
Усе це допамагає ліцеїстам у пошуку фактів, необхідних для уроків (ліцейні комп’ютери підключені до Інтернету). Ці факти на уроках краєзнавства тісно пов’язуються з отриманими учнями знаннями на заняттях історії, географії, української літератури. Інноваційні методи вивчення історії краю включають збір ліцеїстами фактів з минулого своєї родини до найдавніших відомих їм колін, оформлення і коментування «дерева роду», тлумачення на основі сімейних переказів та словників значень прізвищ, які були в роду, з метою встановлення місця проживання предків, їх способу життя та професійної діяльності, особливостей характеру чи вдачі тощо.
Коли вивчається тема «Наш край у 19 столітті», учням пропонується екскурсія по міському кладовищу, де поховані князь, чиновники дворянського класу, генерали, які справляли вплив на Радивилів того часу. Відповідним фактажем супроводжується розповідь про могили учасників Польського повстання 1863 року, каплицю, де був похований друг О.Пушкіна – Петро Каверін, особлива увага приділяється й могилі початку 20 століття – місцю захоронення учасників Української революції 1918 – 1920 років… У березні з нагоди чергової річниці визволення району від німецько-фашистських загарбників урок проводиться на меморіалі Слави з наведенням цікавих фактів про похованих тут визволителів, обставини їх подвигу.
Ящук Володимир Іванович – почесний член Всеукраїнської спілки краєзнавців, лауреат регіональної краєзнавчої премії «За відродження Волині». До речі, ще й один з авторів цього інтернет-видання.
Денис Денисюк,
заступник директора, відмінник освіти України.

Редактор

головний редактор Радивилів.info

You may also like...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.