Чехи на теренах нашого краю

У палаці князів Любомирських Державного історико-культурного заповідника міста Дубна відбулася Міжнародна наукова історико-краєзнавча конференція «Чехи на теренах Волині», присвячена 150-річчю переселення чехів на Волинь. Проведена вона за сприяння Міністерства культури України, Міністерства закордонних справ Чеської Республіки, Генерального консульства Чеської Республіки у місті Львові, Дубенського чеського товариства «Стромовка».

Дубенський замокЗ вітальним словом до учасників конференції звернулись: голова постійної комісії з питань гуманітарної політики Рівненської обласної ради Алла Черній, Дубенський міський голова Василь Антонюк, референт Генерального консульства Чеської Республіки у місті Львів Віталій Маркович, директор Державного історико-культурного заповідника міста Дубно Леонід Кічатий.

У роботі конференції взяли участь голова Товариства волинських чехів Чеської Республіки Дагмер Мартінкова, голова «Чеської національної ради України» Людмила Мухіна, голова товариства «Чеська беседа у Львові» Людмила Дейнека, заступник голови «Житомирської спілки волинських чехів» Інна Романова, голова Волинського обласного товариства чехів «Матіце Волинська» Світлана Кратофіл, голова Дубенського чеського товариства «Стромовка» Антоніна Пономаренко, науковці Рівненщини та Волині, краєзнавці, журналісти, бібліотекарі, представники творчої інтелігенції Дубенщини.

– Напередодні Міжнародної наукової історико-краєзнавчої конференції було видано збірник матеріалів «Чехи на теренах Волині», – розповіла заступник директора з наукової роботи Державного історико-культурного заповідника міста Дубна Надія Любецька.

Як відомо, у середині ХІХ століття на Волині склалися сприятливі умови для міграції людей багатьох національностей. Відміна кріпосного права 1861 року і поява великої кількості вільних земель були привабливими для людей, які дістали змогу придбати цю землю.

У Волинській губернії і по всій тодішній Україні чехи-переселенці мали неабиякі привілеї. 10 липня 1870 року Олександр ІІ підписав постанову «О водворении чеховъ на Волыни», яка надавала чехам значні пільги у купівлі землі, їх звільняли від сплати податків, від обов’язкової служби у війську, надавали право на свободу віросповідання і створення чеських волостей. Ця постанова і стала причиною посилення міграції чехів на Волинські землі.

Перші чеські поселення з’явилися поблизу Глинська і під Квасиловом. На відміну від німців, чехи були заможніші і колективно купували землі. А німці певний час орендували, а лише згодом викуповували території. Поселялись чехи і в українських селах, у яких жили тільки українці. Тому назва багатьох українських сіл містила слово «чеський»: Губин Чеський, Новостав Чеський, Гульча Чеська тощо.

У 1897 році під час всеросійського перепису населення було зафіксовано, що на Волині проживає 55% від загальної чисельності чеського населення у Російській Імперії. Волинські чехи засновували свої найбільші поселення біля залізничних та адміністративних центрів. А саме навколо міст Дубно, Рівне, Здолбунів, Луцьк і села Гульча. Чеський осередок існував і в селі Підвисоке (нині Радивилівський район), жили чеські родини також у Радзивилові (Радивилові).

У 20-30-х роках ХХ століття спостерігається особливий розвиток чеської громади у Волинському воєводстві. Спільнота чехів розростається і починає свою активну громадську, культурну та освітню діяльність.

(«Новини по-рівненськи»).

Адміністратор

системний адміністратор Радивилів.info

You may also like...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.