Чим завинив місяць, опинившись у назві села?

Український інститут національної пам’яті створив інтерактивну карту з 877 населеними пунктами нашої країни, які слід перейменувати до 21 листопада відповідно до закону про заборону тоталітарної символіки. До цього переліку потрапило і село Жовтневе Радивилівського району.

Звичайно, свого часу його перейменували не без умислу – на честь «жовтневої революції 1917 року». Але сьогодні про це вже забулося, принаймні у народжених за роки незалежності України оце «крамольне» слово «Жовтневе» не викликає жодних асоціацій, окрім однієї – воно пов’язано з назвою місяця. Якщо йти за логікою реформаторів, то й село Вересневе біля Рівного слід переназвати, бо воно отримало свою назву на честь ще однієї «вікопомної дати» – 17 вересня 1939 року, коли на Західну Україну прийшла Червона армія. А між тим Вересневе в рекомендаційний перелік не потрапило. Катастрофічний недогляд!

Жовтень, листокКолишня назва Жовтневого – Пляшева. І змінили її тільки тому, що на території одного району (тоді Козинського) виявилося два села з однаковою назвою. При бажанні авжеж можна повернути й Жовтневому колишню назву, адже двом Пляшевим уже ніяк не світить перспектива внаслідок адмінреформи опинитися у складі однієї територіальної громади.

На Рівненщині повинні перейменувати і місто Кузнецовськ (не раз ставилося питання про те, щоб дати йому назву Вараш, раніше тут існувало село з такою назвою). Схоже, перейменують і село Радянське на Млинівщині, жителів якого хочуть потішити його колишньою назвою П’яне. А що, цікаво звучатиме: «діти П’яного”, «товариство тверезості в селі П’яному». Та навряд чи це припаде до вподоби «радянцям».

Зазначу, що й слово «Радянське» не таке вже й «тоталітарне», бо радянська структура влади з депутатськими радами різних рівнів зберігається дотепер.

У Харківській області є село Революційне. Цікаво знати: йому повернуть історичну назву Бугаївка чи постановлять вважати названим на честь Революції Гідності?

Загалом по Україні мають повернути історичну назву чи дати нову 28 містам, 48 містечкам, 801 селищу та селу. Ото-то проблеми. З іншими, певно, будемо справлятися якось принагідно, між ділом.

Тарас Грушівський

кореспондент

You may also like...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.