День української писемності та мови: причетність

9 листопада – День української писемності та мови. Рідну мову ми не без підстав вважаємо символом української державності, адже вона витримала десятки заборон Російської імперії. В Указі російського сенату 1907 року виразно записано: «Культурна та освітня діяльність в Україні може викликати наслідки, що загрожуватимуть спокою та безпеці Росії». Нічого не дала й політика комуністичних правителів СРСР, спрямована на утвердження «вторинності» української мови.

Сьогодні українська мова розвивається, очищається від «русизмів» на рівні кожного міста і містечка, кожного населеного пункту України. І Радивилів та Радивилівський район у цьому не виняток.

Чи не найбільша роль тут належить учителям української мови та літератури, які, навчаючи підростаюче покоління, і самі підвищують свій фаховий рівень – шляхом самоосвіти та своєю участю у роботі різнорівневих і різнопланових методичних структур.

Важливим показником якості викладання української мови та літератури став рівень знань учнів із предмета та результативність участі учнів у Всеукраїнських олімпіадах, різноманітних конкурсах.

За даними сайту Радивилівського райвідділу освіти, у минулому навчальному році переможцями ІІ (обласного) етапу  Міжнародного мовно-літературного конкурсу учнівської та студентської молоді ім. Тараса Шевченка стали учні Раїси Кирилівни Ксьондзик, Раїси Іванівни Бацюсь (Радивилівська школа-гімназія), Оксани Василівни Матюшок (Срібненська школа), Наталії Іванівни Савчук (Радивилівська школа-ліцей). Учениця  школи-гімназії Олена Савицька стала переможцем ІV етапу  цього конкурсу.

Минулого навчального року в різноманітних олімпіадах і конкурсах з української мови та літератури взяли участь понад 80 учнів Радивилівського району.

День мовиБагато роблять для пропаганди української літературної мови працівники публічно-шкільних бібліотек, будинків культури і клубів, які проводять зустрічі читачів з літераторами, щорічні районні огляди-конкурси читців-декламаторів «Кобзарева струна на вмирає», організовують різноманітні культурно-мистецькі заходи. Знаковою подією стала недавня зустріч у Радивилові з читачами лауреата Шевченківської премії, карпатського прозаїка Мирослава Дочинця.

Велику роль у пропаганді українського друкованого слова відіграють радивилівські газети і їх автори. Серед цих авторів – місцеві поети, член Національної спілки письменників України Галина Гнатюк, Євген Гудима, Володимир Ящук, Світлана Скруха, Василь Ярмусь… Не поривали і не поривають зв’язків з рідною Радивилівщиною знані поети Степан Бабій, Ростислав Солоневський, Василь Краснопольський, Марія Яковчук, Ангеліна Оборіна… Докладають зусиль до важливої справи і місцеві члени Національної спілки журналістів України.

Тарас Грушівський

кореспондент

You may also like...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.