Форт, здобутий без жодного пострілу

Чи не найвідоміша фортеця Російської імперії – Тараканівський форт у місті Дубно – так і не змогла показати себе в бою. Могутні укріплення, на яких з казни роду Романових витратили 60 мільйонів рублів, австрійські війська зайняли без жодного пострілу.

Про це йдеться у випуску щотижневого історичного тележурналу «Історична правда з Вахтангом Кіпіані» (щочетверга та щонеділі о 22:00 на телеканалі ZIK).

Ще у 1860-му році, аби укріпити свої кордони, Російська імперія почала зводити Тараканівський форт із неабияким розмахом. Для нарощування пагорба під оборонну споруду навіть спеціально завозили землю, а для маскування гіганта висаджували особливі кущі та дерева. Зводили мур за найновішими на той час технологіями – із незнаного повсюдно тоді ще бетону.

Та як не дивно, у 1900 році новенький Тараканівський форт, на будівництво якого витратили 15 років та понад 60 мільйонів рублів, Російська імперія використовувала лише як склад, а згодом як в’язницю.

«У 1907 році наказом військового міністерства все озброєння Дубенського форту і гарнізон переводять на далекий Схід, у Владивосток», – розповів дослідник історії фортифікацій Максим Ющенко.

Відтак у 1915 році, під час Першої світової війни, австрійські війська зайняли фортецю без жодного пострілу. Проте відступаючи, російська армія навмисне підірвала укріплення.

«Вони почали нищити оборонні споруди, кофри, призначені для оборони захисного рову. Також були частково поруйновані житлові казарми, щоб супротивник не проживав у форті. Все це було зроблено, щоб австрійці не перетворили укріплення на потужний плацдарм», – наголошує охоронець та наглядач за укріпленнями Дубенського форту Сергій Махновець.

Та за іронією долі, тільки-но росіяни покинули неприступну фортецю, фронт змістився по річці Іква і Дубенський форт виявився передовим опорним пунктом австрійських укріплень. До того ж значні пошкодження не завадили кількастам австрійським воякам непогано облаштуватися у фортеці.

«Там були створені позиції для освітлення навколишньої території, позиції для гармат, мортир», – розповідає науковий співробітник відділу історії Державного історико-культурного заповідника у м. Дубно Юрій Пшеничний.

Однак уже наступного року, під час Брусиловського прориву, російська армія відвоювала фортецю та ще й, подейкують, захопила трофей.

«Вперше у1915 році австрійці використали зброю масового ураження – хлор. Розповідають, начебто російські війська генерала Брусилова захопила ці небезпечні боєприпаси. Найімовірніше, їх могли сховати у підземеллі форту», – розповів Сергій Махновець. (З сайту ZIK).

Tarakaniv_Dubno-2Тараканівський форт згори. Фото: організація ВИДИВО (Арсеній Бортник і Тарас Підгірняк).

На цю тему в Радивилів.info: 

Зруйнований Тараканівський форт. Унікальні фото.

Химерна споруда, яка завжди приваблювала військових і завжди виявлялася їм непотрібною.

 

Редактор

головний редактор Радивилів.info

You may also like...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.