І музей-світлицю відкрили, і документальний фільм створили

село Підлужжя, Шевченкове джерелоЦьогорічні Шевченківські дні в нашому краї, безумовно, запам’ятаються двома знаковими подіями. З нагоди вшанування Великого Пророка і Генія українського народу у селі Підлужжя Дубенського району, поблизу джерела, яке з давніх-давен має назву Шевченкового, минулого вівторка був освячений музей-світлиця. Здавалося б, нічим не примітний будиночок обіч міжнародної траси, якою і через Радивилівський район щодня мчать сотні, а то й тисячі автомобілів. Раніше увагу тут привертав лише пам’ятник Кобзареві зі стелою ще радянської доби. Потім очистили стежину до зарослого травою джерела, яке заіскрилося з новою силою. А далі – з’явилась альтанка, старі дерева зрізали, щоб сонце яскравіше сяяло і синьо-жовтий прапор гордо виднівся здаля.

Влада району на цьому не зупинилась. Вирішили: тут, де в жовтні 1846 року як працівник Київської археографічної експедиції побував Великий Тарас, – має бути хоча б невеличкий музей. Небайдужість до славної минувшини нашого краю, громадянська активність і творчий пошук принесли незабаром свої плоди. І хоча з самого початку постало питання: як збудувати хатину без жодної копійки державних коштів, усі вчергове переконались у тому, що громада – то велика сила, якщо взятись за шляхетну справу разом. Постановили: музей має бути відкритий до цьогорічних Шевченківських днів. І мети такої досягли.

І ось і малий, і дорослий має змогу вклонитись Великому Українцеві біля Шевченкового джерела, яке отримало свій куточок пам’яті, оформлений у кращих українських звичаях і традиціях. Нехай ще не виглядає такою багатою музейна експозиція (вона, безумовно, буде поповнюватись), нехай ще зовні будівля не на сто відсотків відповідає задуму його творців, – проте зроблено гарний початок, який обов’язково матиме логічне завершення.

У цей же день у районному будинку культури міста Дубно відбулась ще одна неординарна подія – презентація хронікально-документального фільму “Шевченкова дорога”. Кінострічка народної кіностудії “Дубно”, якою незмінно протягом десятиліть керує Микола Величковський, теж пов’язана із перебуванням Тараса Шевченка у нашому Волинському краї. Як відомо, 2014 рік з нагоди 200-ліття від дня народження великого поета був на державному рівні оголошений Роком Тараса Шевченка. У рамках відзначення ювілею Рівненське обласне управління культури і туризму оголосило конкурс на здобуття гранту “Створення хронікально-документального фільму про перебування Тараса Шевченка на Волині”. І цей грант здобув фільм кіностудії Дубенського будинку культури. Перед прем’єрою фільму до глядачів звернулась одна із авторів сценарію – письменниця Любов Пшенична, яка зізналась, що завжди сприймала і сприймає Кобзаря не як месію чи генія, а як просту людину, яка у свій короткий період перебування на грішній земля виконала Божу волю — підняла національний дух українського народу аж до самопожертви.

Підлужжя, музей-світлиця– Шевченко малював у Почаєві, писав про славні козацькою героїкою поля «круг містечка Берестечка». Але не збереглись документальні свідчення про перебування поета на Дубенщині, – прозвучало одкровення від письменниці. – Однак я вірю, знаю, впевнена, що він був і в цьому куточку Волині, яку називав святою, милувався нашою чудовою природою, пив джерельну воду у Підлужжі під час мандрівки поштово-пасажирським трактом. І вже цей факт робить кожного із нас щасливими, надихає жити і творити!

Глядачі із задоволенням переглянули кінороботу наших аматорів, про подробиці створення фільму розповів його автор Микола Величковський, у творчому доробку якого нині вже майже 100 документальних фільмів.

Для Радивилів.info – за публікацією сайту: http://www.rp.rv.ua/2015/03/10/na-dubenshhini-vshanuvali-shevchenka/

 

Адміністратор

системний адміністратор Радивилів.info

You may also like...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.