І постала в Радивилові церква Різдва Богородиці…

Сьогодні одне з дванадесятих свят православної церкви – Різдво Пресвятої Богородиці, або Мала Пречиста. Це – престольний празник однієї з парафій Радивилова.

Церква Різдва Богородиці привертає увагу всіх, хто проїздять залізничними потягами через станцію Радивилів. Її було змуровано й в основному вивершено на початку 1990-х всього за чотири роки (на розі вулиць Садової і 24 Серпня). В цьому заслуга як самих парафіян, так і їхніх численних помічників – місцевих керівників і працівників державних органів, промислових і сільськогосподарських підприємств, комерційних структур, меценатів із сусідніх районів і областей, українських громад у Франції і США.

За публікацією сайту Радивилівського благочиння Рівненської єпархії УПЦ КП нагадаємо деякі факти, що передували спорудженню храму.

25 років тому, в травні 1990 року, Рада в справах релігії при Раді Міністрів УРСР прийняла рішення про реєстрацію парафій УАПЦ, а 7 червня 1990 року – зареєстровано її Статут (УАПЦ – Українська Автокефальна Православна Церква, а саме слово «автокефалія» у перекладі із грецької означає «сам собі голова»). Таким чином УАПЦ  відділила себе від Московської церкви і розпочала своє офіційне функціонування із своїм Патріархом Мстиславом, інтронізація якого відбулася 18 листопада 1990 року в Софіївському Соборі міста Києва.

Російська (Московська) православна церква, у зв’язку із цими подіями, кваліфікувала УАПЦ як розкольницьку Церкву. Але клірики теперішньої УПЦ КП вважають це спробою утримування і залякування побожних, але ще не зовсім духовно прозрілих людей.

Серед перших парафій Радивилівського району, які перейшли до УАПЦ  від РПЦ, були парафії Свято-Димитрієвської церкви с.Ситного, Свято-Троїцької церкви с.Крупця, Свято-Покровської церкви с.Козина, Свято-Соборо-Богородичної церкви с.Опарипсів…

У Радивилові  у той час була утворена громада Свято-Покровської церкви (УАПЦ), яка згідно з «Довідкою №98, від 20.05.1991р., виданою Уповноваженим Ради у справах релігії при Раді Міністрів УРСР по Рівненській області» розпочала своє офіційне функціонування.

Першими членами цієї громади були: Тетяна Куделко, Володимир Лащев, Петро Воронов, Георгій Боровий, Галина Бельмас, Дмитро Кіт…

Одними з перших, хто виявили тверду волю і бажання відродити рідну Церкву були: Микола Поліщук, Андрій Зварич, Тетяна Куделко, Георгій Камінський, Марія Мельничук (перший регент хору), Георгій Боровий, Петро Воронко, Володимир Приступа, Дмитро Кіт, Віталій Федчук, Микола Трачук, Олександр Квікаль, Володимир Лащев, Галина Бельмас, Василь Варфалюк, Володимир Данилюк, Володимир Ліщина та інші. Списки прихильників Свято-Покровської церкви (УАПЦ) зростали…

Тимчасовим приміщенням під храм служила старенька хатина по вулиці Почаївська, поблизу каплиці Святої Рівноапостольної Марії Магдалини. З середини хати були вилучені деякі стіни, щоб створити хоча б невеличку залу. Наново перекрили дах. Із фанерних листів, на яких кріпилися ікони, було змонтовано іконостас. Правлячим архієреєм були освячені Престол та Жертівник, приміщення та все те, що необхідне для повноцінного Богослужіння.

Не маючи постійного священика, парафіяни змушені були привозити священнослужителів із сусідніх парафій УАПЦ, які почергово відправляли служби Божі. Владика Роман, архієпископ Рівненський і Острізький, також на підтримку посилав священників із Рівного  допомагати відправляти служби Божі та опікуватись духовними справами тутешніх парафіян. Але всім зрозуміло було, що парафія утверджується і їй явно необхідно мати постійного священика.

 І склалося так, що після закінчення духовної науки у Києві, а пізніше у Львівській духовній семінарії 23-річний нововисвячений священик отець Тарас Сухожак був направлений у Радивилів для проходження священичої практики та набуття службово-духовних навиків, як тимчасовий підмінний священик. За свідченням отця Тараса, у нього тоді й думки не було, що саме йому буде суджено Богом очолити цю парафію і разом із громадою будувати в Радивилові храм Різдва Святої Богородиці.

У серпні 1992 року священнослужителі Радивилівського благочиння, парафіяни, гості взяли участь у церемонії освячення «наріжного каменя» для закладення фундаменту і побудови на ньому нового храму.

Радивилів, церква Різдва БогородиціЗважаючи на те, що Свято-Покровських церков у районі багато, місцевою громадою було вирішено назвати новопобудований храм на честь Святого Різдва Пресвятої Владичиці нашої Богородиці і Вседіви Марії (Престольне Свято – 21 вересня).

У  червні 1992 року на об’єднавчому Соборі в Києві була утворена із УАПЦ – Українська Православна Церква – Київського Патріархату із главою Мстиславом. Після його смерті Патріархом Київським і всієї Руси-України став Володимир (Романюк), а в жовтні 1995 року (після смерті Патріарха Володимира) предстоятелем УПЦ КП був обраний митрополит Філарет, який у 1996 році, будучи із своєю Патріаршою місією на Рівненщині, 29 вересня освятив у Радивилові новозбудований храм УПЦ КП – Святого Різдва Пресвятої Богородиці.

У Богослужінні брали участь керівники єпархій : Рівненської і Острізької – Серафим, Житомирської і Овруцької – Ізяслав, Тернопільської і Кременецької – Іов, священики місцевих парафій. У святі взяли участь народні депутати України генерал-лейтенант Олександр Ігнатенко, Василь Червоній, Микола Поровський, керівники району і міста.

Деякі систематизовані факти з історії громади:

 • 1991 рік – започаткування громади;
 • 1992 рік – освячення місця під забудову храму і спорудження його фундаменту;
 • 1993 рік – побудова основи («коробки») храму, в основному із цегли ще царських часів, із колишнього приміщення суду, яке було на території забудови храму;
 •  1994 рік – зведення куполів і їх покриття оцинкованою бляхою та встановлення хрестів над ними;
 • 1995 рік – виконання штукатурних робіт;
 •  1996 рік – встановлення іконостасу та відкриття і освячення Святішим Філаретом, Патріархом Київським і всієї Руси-України.
 • 1997 рік – проведення інтер’єрних іконописних робіт та встановлення системи газового опалення;
 • 2005 рік – завершення будівництва церковно-парафіяльного будинку для проживання священика і його родини;
 • 2012 рік – повторне оновлення іконописних робіт храму;
 • 2013 рік – розпочато будівництво духовно-просвітницького центру на території храму.

Фотознімки – з сайту Радивилівського благочиння Рівненської єпархії УПЦ КП.

Радивилів, церкваРадивилів, церкваРадивилів, церкваРадивилів, церкваcerkva-5

Адміністратор

системний адміністратор Радивилів.info

You may also like...

1 Response

 1. Вересень 26, 2016

  […] 29 вересня сповнюється 20 років з часу освячення новозбудованої церкви Різдва Пресвятої Богородиці в місті Радивилові. Освячення провів Патріарх Київський і всієї Руси-України Філарет. У Богослужінні брали участь керівники єпархій: Рівненської і Острозької – Серафим, Житомирської і Овруцької – Ізяслав, Тернопільської і Кременецької – Іов, священики місцевих парафій. У святі взяли участь народні депутати України Василь Червоній, Микола Поровський, Олександр Ігнатенко, керівники району і міста. Церковна громада була створена в травні 1991 року. Докладніше про історію цього храму читайте тут: http://www.radyvyliv.info/i-postala-v-radivilovi-cerkva-rizdva-bogorodici.html […]

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.