Присвоять ім’я травознавця Івана Носаля

Медичному коледжу в місті Дубно на Рівненщині хочуть присвоїти ім’я відомого науковця: адміністрація коледжу виступила з пропозицією присвоїти йому ім’я Івана Михайловича Носаля – травника, науковця, викладача. Дубенська бібліотечна система підтримала таку ініціативу. Громадські обговорення відбудуться 23 березня 2016 року.

Іван Михайлович Носаль народився 26 квітня 1913 р. в селі Луковськ Холмського повіту.

Іван НосальЖиття Івана Носаля – частка історії волинського краю. Його батько певний час служив у Свято-Іллінській церкві в місті Дубно. У Дубні Іван провів роки юності та закінчив гімназію. Тут під батьківським проводом він протоптав свою першу стежку в природу, зробив свій життєвий вибір – допомагати людям в часи недуги травами.

Вищу освіту здобував у Львові. Після закінчення інституту і до кінця життя І.Носаль жив і працював на Рівненщині. Збираючи матеріали про лікувальні властивості рослин, Іван Носаль багато мандрував лісовими, польовими стежками поліського краю. Відомий рівненський письменник, добре знаний і з зустрічей з читачами в Радивилові та на Радивилівщині Євген Іванович Шморгун супроводжував Івана Михайловича в його мандрівках і допомагав у літературному опрацюванні записів із природознавчих спостережень.

У 1958 році накладом 9500 примірників вийшла у світ перша книга Михайла Андрійовича та Івана Михайловича Носалів «Лікарські рослини і способи їх застосування в народі». Так почалася тріумфальна хода мудрих носалівських книг, що дарують людям знання про цілющу природу.

Останнє десятиріччя свого життя Іван Носаль віддав написанню оновленої, доповненої та переосмисленої книжки «Від рослини до людини». У цій книзі зібрано близько 250 записів.

Дубенчани вшанували пам’ять видатного травознавця Івана Михайловича Носаля: один із провулків міста, біля Дубенського медичного коледжу, названо його ім’ям. Колектив цього закладу став ініціатором встановлення на власному фасаді меморіальної дошки на честь видатних земляків-травознавців. І премію, якою був нагороджений коледж як переможець Всеукраїнського конкурсу «Улас Самчук – видатний політичний діяч та літописець українського народу» було спрямовано на її виготовлення.

У 2007 році відбулося урочисте відкриття меморіальної дошки на честь видатних фітотерапевтів, автором якої став талановитий дубенський художник і поет Микола Тимчак.

У музеї навчального медичного закладу оформлено підбірку матеріалів, які відображають життєвий шлях Івана Носаля. Коледж став розробником навчальної програми з фітотерапії для слухачів циклу позашкільної освіти за напрямом «Оздоровчий», в основі якої – наукові дослідження видатних травознавців. Багато років у закладі функціонує фітотерапевтичний гурток, який займається вивченням життєпису фундаторів народного цілительства та лікувальних властивостей трав Волині Михайла Андрійовича та Івана Михайловича Носалів.

Про це розповіла газета “ОГО”.

Тарас Грушівський

кореспондент

You may also like...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.