Історія Радивилова. Рідкісний опис ХІХ століття – в оригіналі

Микола Теодорович, Волинь, Кременець

Микола Теодорович.

Кожному, хто цікавиться минулим міста Радивилів, випадало в літературі про місто натрапляти на неодноразові посилання на «Історико-статистичний опис церков і парафій Волинської єпархії» Миколи Теодоровича, точніше – на статтю третього тому, де якраз і йде мова про «Радзивиловъ». Це дослідження створювалося у 80-і роки ХІХ століття, коли керівництво Волинської духовної семінарії запропонувало викладачу М.Теодоровичу зайнятись складанням «Пам’ятної книги» парафій єпархії. Спочатку статті публікувалися у «Волинських єпархіальних відомостях», а затим увесь зібраний матеріал був випущений у друкарні Почаєва чотирма окремими томами (упродовж 1888 – 1903 років). Вони містили описи 1477 парафій і церков 10 волинських повітів!

На матеріали М.Теодоровича посилаються у статтях про Радивилів (Радзивилів, Червоноармійськ) та населені пункти Радивилівського району і такі видання, як «Історія міст і сіл УРСР. Ровенська область» (1973), «Радивилів. Краєзнавчі матеріали» (2004), «Радивилів у перегуках віків» (2014) (дві останні книги – В.Ящука), районна газета «Прапор перемоги» (починаючи з 1984 року, статті того ж В.Ящука) тощо.

Однак мало кому на власні очі довелося бачити саме ті сторінки рідкісної тепер книги М.Теодоровича про Радивилів. Тому видання Радивилів.info вирішило, так би мовити, заповнити прогалину в наших знаннях – і публікує відповідні сторінки «Опису» у форматі PDF.

Теодорович наводить перші письмові згадки про Радивилів, подає цікаві факти з його історії, висвітлює хід будівництва церкви святого Олександра Невського, описує тутешню парафію.

Н.Теодорович. Историко-статистическое описание церквей и приходов Волынской епархии, том 3, с. 165 – 172.

teodorovich_radyvyliv-

 

 

Редактор

головний редактор Радивилів.info

You may also like...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.