Книжка австрійського дослідника – про Броди

На Форумі видавців у Львові презентували книжку про місто Броди на Львівщині. Вона має назву “Броди. Прикордонне галицьке місто в довгому ХІХ столітті”.

Автором став дослідник з Австрії Берріс Куцмані. Книжка розповідає про те, що відбувалось у Бродах і яким було місто у ХІХ столітті.

Книга – це дисертаційного дослідження Берріса Куцмані. У 2012 р. вона вперше вийшла німецькою мовою, згодом її переклали англійською, а цьогоріч і українською мовою.

“Вперше зацікавився Бродами, коли відвідав їх з університетською екскурсією, – каже Берріс Куцмані. – Вирішив, що буду досліджувати історію і напишу про нього. Я дослідив економічно-історичне становище міста. Виявляється, що в ті часи тут була добре розвинена торгівля, Броди були знаменитим транспортним вузлом. Цікаво, що ті, хто їхали на схід, називали його останнім рубежем, а ті, хто на захід – першим форпостом. Дослідив і політичні інституції, конфесійний розвиток, суспільні групи, освітні заклади, соціальні проблеми, національні рухи та повсякденно-історичні теми. В останній частині зосередив увагу на загальному сприйманні австрійських Бродів, яке я досліджую на підставі подорожніх нотаток, літературних творів, а також ментальних та реальних місць пам’яті”.

Автор зауважує, що зараз Броди, порівняно з тими часами, перебувають у занепаді, місто майже не розвивається.

Книжку про нього видали у видавництві “Літопис”, переклав її Володимир Кам’янець.

” У нас саме виникла ідея, що було б непогано видати щось локальне і цікаве, – каже директор видавництва Михайло Комарницький. – Раптом за деякий час подзвонив Куцмані і запропонував видати і перекласти свою працю про Броди. Ми радо погодились”.

Броди були одним з найбільших торгових осередків Австро-Угорщини.1779 року місту надали “статус вільного торгового міста” за зразком портових міст імперії, зокрема Трієсту, тобто усі товари, що перебувають транзитом на території міста, звільнялися від сплати мита. Цим привілеєм передбачалося також прокладання поштового тракту з Бродів через Радивилів до Києва.

https://gazeta.ua/articles/culture/_centr-torgivli-i-pershij-forpost-dorogoyu-na-zahid-prezentuvali-knizhku-pro-mistechko-na-lvivschini/928473

З уривком із книги під назвою “Австрійський історик про Радивилів ХІХ ст.” наше Інтернет-видання ознайомило на початку 2016 року: https://www.radyvyliv.info/avstrijskij-istorik-pro-radiviliv-xix-st.html

Тарас Грушівський

кореспондент

You may also like...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.