Колишній вчитель Хотинської школи Радивилівського району став відомим письменником

Ростислав СолоневськийВидання «Радивилів.info» розповіло про колишнього вчителя Немирівської школи, який випустив понад 30 книг. Але не менше випустив їх колишній вчитель Хотинської школи Радивилівського району. І став відомим письменником не тільки на Рівненщині, але й в усій Україні. Мова про гумориста Ростислава Солоневського. Йому вже 84 роки, живе він у селищі Клевань неподалік від Рівного.

А народився в селі Вовковиї на Млинівщині. Час дитинства і юності видався складним. Шкільну освіту перервала війна, мусив дбати про освоєння ремесла – і став учнем стельмаха, тобто спеціаліста з виготовлення коліс для возів. Але семирічку таки закінчив і зміг у 1947 році вступити на навчання в Дубенське педучилище. Вихований у релігійній, національно свідомій сім’ї, відмовився вступити в комсомол, через це з училища в 1950-му відрахували. Однак учительських кадрів у ті повоєнні роки гостро не вистачало, тож працевлаштувався на вчительську посаду в Хотинську школу (нині Радивилівського району).

Однак провчителювати зміг недовго – навесні 1951 року прийшла повістка на службу в армію. Ростислав виявився беручким до науки хлопцем, тому після армії відновився на навчання в Дубенське педучилище, яке й закінчив у 1954 році, причому з відзнакою! Працював директором Клеванського районного будинку школярів та юнацтва (тоді Клевань був райцентром), учителем математики і креслення Клеванської школи №2, заочно здобув вищу педагогічну освіту. До речі, серед його шкільних учнів був Володимир Ящук, згодом журналіст і літератор, автор 3 книг, який співпрацює нині і з нашим Інтернет-виданням як кореспондент. Ростислав Солоневський нерідко бував на Радивилівщині, виступав перед школярами, на політичних мітингах, чимало його творів опублікувала радивилівська газета «Прапор перемоги». І не тільки творів, адже працює й над історико-краєзнавчою тематикою, розкриває сторінки боротьби УПА в нашому краї.

Більш як три десятки книжок гумору і сатири Ростислава Тимофійовича Солоневського здобули йому заслужене визнання. Його прийняли до Національної спілки письменників України. Він став лауреатом кількох престижних обласних премій. Серед  збірок гуморесок назвемо такі: “Хто є хто” (1991), “Мусить кричати” (1991), “Весела всячина” (1992), “Бувальщина навиворіт” (1992), “Зуб на зуб” (1994), “Експонати” (1995), “Шаради” (1997), “Кажуть люди, кажуть” (1998), “Всяк по-своєму міркує” (2000), “Солоненькі витребеньки” (2002), “Хитрий внук” (2003), “Бійтесь Бога, приймаки!” (2003), збірок віршованих загадок для дітей “Відгадаєш ти чи ні?” (1991), “Я за голкою біжу” (1993),  «Зметикуй і розкумекай : загадки, шаради» (2010).


Тарас ГРУШІВСЬКИЙ.

Тарас Грушівський

кореспондент

You may also like...

1 Response

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.