Композитор і піаніст Ференц Ліст: шлях на Радивилів

У 1847 році, гастролюючи в Києві, губернському Житомирі (центр Волинської губернії), відомий угорський композитор і піаніст Ференц Ліст заїхав через Кам’янець-Подільський і до свого знайомого Костянтина Пшездєцького, який мав маєток неподалік. 21 березня (2 квітня за новим стилем; композитор користувався лише новим стилем, за яким жила Європа) Ференц пише великий лист княгині Кароліні Сайн-Вітгенштейн, з якою познайомився у Києві і в якої встиг погостювати у її маєтку в Воронинцях (нині Вінницької області):

«… Я досить розсудливо влаштувався тут, у Чорному Острові, у графа Пшездєцького, свекра нашої милої особи з Немирова, і маршалка губернської шляхти протягом 27 років. Живу в чарівній кімнаті його невістки з прекрасним каміном і надзвичайно добре підібраною бібліотекою. Оскільки, на щастя, немає жодної жінки в будинку, я насолоджуюся повною свободою – до двох годин дня я не показуюсь зі своєї кімнати. Післяобідній час ділиться між вістом і оркестром графа, який, я вважаю, найкращий у цих місцях і досить добре підібраний, щоб стерпно виконувати деякі увертюри Россіні та Доніцетті ».

В кінці рукопису «Другої угорської рапсодії» Ліста є дата – 27 березня 1847 (за новим стилем). Оскільки в листі він зазначив, що дуже влаштовувало його життя в Чорному Острові, то це, певна річ, наводить на думку: саме там була можливість записати твір за мотивами угорських мелодій.

Княгині композитор також писав у тому ж листі: «У вівторок (очевидно, 25 березня за старим стилем) я покидаю Чорний Острів, у четвер – концерт у Кременці, і в неділю або понеділок я буду в Лемберзі, куди і прошу Вас писати. В очікуванні, я живу спогадами і смутними надіями».

У Кременці концерт відбувся, навіть не один. У рапорті Кременецького поліцмейстера генерал-губернаторові Д.Бібікову мова йде про два концерти – прохання слухачів виявилися вирішальними. Концерти відбулися 27 і 28 березня за старим стилем 1847 року (це були четвер і п’ятниця).Ференц Ліст Після 30 березня через Радзивилів (нині Радивилів) композитор і піаніст поїхав каретою до Львова. З Кременця на Радивилів був добре виїжджений битий шлях, адже це містечко на кордоні належало до Кременецького повіту Волинської губернії. В’їзд у Радивилів був зі сторони хутора Біла Криниця. Основний шлях пролягав там, де через 25 років була прокладена залізниця. Радивилів не міг не привернути особливої уваги Ференца Ліста, адже це було не просто містечко на шляху подорожі, тут була зупинка для оформлення документів, важлива зупинка, необхідна для перетину кордону між Російською імперією і Австро-Угорською монархією. Усього через півроку цей же кордон, тільки в зворотньому напрямку, перетне інша європейська знаменитість – французький письменник Оноре де Бальзак. У нього можна знайти й опис цього кордону та його правил.

На території імперії Ференц Ліст залишав не просто свою нову велику шанувальницю таланту княгиню Кароліну Сайн-Вітгенштейн, він залишав свою нову симпатію, мало того – своє нове кохання.

Уперше він побачив її на своєму концерті в залі Університету святого Володимира в Києві під кінець січня того ж 1847 року. «Московский городской листок» писав про цей виступ піаніста:

«…Концерт проходив у прекрасній, ясній, просторій залі університету. Тут половина слухачів сіла на нумеровані крісла; привілейовані долею щасливці помістилися в першому ряду, опоясавши картатим вінком підвищення, на якому повинен був жетвоприносити Ліст».

28-річна Кароліна не просто сиділа в першому ряду, вона передала пожертву в 100 рублів (квиток коштував 1 руб.). І вже навіть цим не могла не привернути до себе уваги Ференца, якому тоді було 36 років. Це поклало початок тривалому роману. Кароліна стала для Ліста музою на все життя і була поруч із ним.

Теги: Liszt Ferenc, Franz Liszt


Підготував Володимир Ящук.

Володимир Ящук

член Національної спілки журналістів України

You may also like...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.