Вибір має бути обдуманий і зважений
Підготовка до місцевих виборів, які відбудуться 25 жовтня, відчутно активізувала обговорення суспільно-політичних процесів. В інтерв’ю кореспондентові газети “Прапор перемоги” своїми міркуваннями поділився депутат Рівненської обласної ради, голова Радивилівської райдержадміністрації Олег ВАЩУК:
-Хотів би підкреслити важливість тих процесів, які відбуваються сьогодні з ініціативи Президента України, урядової коаліції, маю на увазі насамперед питання децентралізації влади, адміністративно-територіальної реформи.
Разом з тим хотів би звернути увагу ще на один процес, який дуже важливий для наших людей, – процес оформлення субсидій на житлово-комунальні послуги, газ, паливо і електроенергію. Очевидно, поки що влада недопрацьовує в цьому, адже населення надто пасивно цим займається. А між тим люди вже отримали нові платіжки і не могли не звернути уваги на нові суми платежів, які лягають додатковим навантаженням на сімейний бюджет. По-моєму, через засоби масової інформації вже достатньо поінформовано про спрощення системи оформлення субсидій. Але люди поки що чогось вичікують. Може, це якась недовіра. Можливо, недопрацьовують сільські ради. Не хочеться думати, що й працівники відповідного управління, не бажаючи збільшення навантаження, поширюють якусь сумнівну стримуючу інформацію. Адже не використати такий шанс для отримання субсидій – це ж просто підставити себе під серйозні проблеми. Зважаючи на рівень доходів, майже кожна наша сім’я може скористатися пільгами. Фактично кожному надіслали додому декларацію про доходи, потрібно її заповнити і негайно подати заяву, оскільки з моменту реєстрації заяви призначається субсидія. Надіюся, що й це моє звернення через газету активізує звернення населення району за субсидіями. Не зволікайте.
Тепер щодо децентралізації влади. Дехто вважає, що в умовах війни, у яку втягнуто Україну, здійснювати таку реформу недоцільно. Я так не вважаю. Якщо навіть говорити про дві області, де зараз проводиться антитерористична операція, і про перспективи надання їм особливого статусу, то слід зазначити, що Конституція прописує можливість надання такого статусу для будь-якого регіону, де можуть виникнути особливі обставини.
А боятися процесу децентралізації державного управління точно не варто. Звичайно, певна категорія державних управлінців вищого і нижчого рівня здатна побачити в цьому негатив, адже можливе ущемлення їх особистих і службових інтересів. Але в цілому для людей це дуже позитивний процес, тим паче, що він розрахований на кілька років, упродовж яких буде вдосконалюватися, відшліфовуватися і приходити до європейської моделі.
Чи не було мрією органів місцевого самоврядування самостійно вирішувати ті питання, які важливі сьогодні для громади, а не чекати, поки в Києві вирішать, що важливіше для Радивилова? Що стосується, наприклад, надання адміністративних послуг, вони практично наближаються до людей. Візьмімо, скажімо, Крупецьку територіальну громаду: жителям сільрад, які прийняли рішення увійти до складу цієї громади, буде принаймні ближче їхати для вирішення своїх проблем у центр громади – село Крупець. Громада стає компактнішою, з’явиться змога використати ті кошти, які їй передбачені (субвенції, власні надходження, нові податки – з нерухомості, акцизний збір), саме для потреб цієї порівняно невеликої спільноти людей. І ніхто з вищих інстанцій не має права втручатися у це. А дотепер потрібні були рішення районної ради, при з’ясуванні, куди слід спрямувати кошти в першу чергу, не завжди враховувалися всі пропозиції з місць, бо у великій громаді зробити це набагато важче.
Сільські ради, на території яких пролягає міжнародна автотраса Київ – Чоп, сьогодні тільки завдяки акцизному збору з автозаправних станцій уже з січня цього року суттєво поповнюють свій бюджет. І мають право розпорядитися цими коштами на власний розсуд. Бугаївська сільрада при мільйонних надходженнях поки що зробила всього кілька сотень метрів асфальтованої дороги, щоправда, надала допомогу: 100 тисяч гривень на лікарню, 50 тисяч – на школу мистецтв, виділили кошти на потреби власного фельдшерсько-акушерського пункту.
Отже, тільки через місцеве самоврядування буде вирішуватися, що і як здійснюватиметься у першу чергу, чи відображатиме це загальну громадську думку. Депутати, які будуть представлені у місцевих органах влади, ще до 2017 року займатимуться питаннями об’єднаних громад, на основі цього депутатського корпусу будуть відповідно до закону створені органи влади цих громад з депутатів усіх рівнів. Вони й займатимуться в першу чергу організаційними питаннями. Що ж у цьому поганого?
Все це робиться з інціативи Президента і урядової коаліції з урахуванням тих завдань, які визначили учасники Революції Гідності. Не підтримувати чи не сприймати цих процесів – асолютно нелогічно. Можливо, попросту ще всі не розібралися, наскільки це важливо для простих людей, у цьому я бачу й вину діючої влади, робочої групи, яка була створена, а в нашому районі – й тих, хто займалися цим питанням до мого призначення.
Тому й сьогодні президентська команда старається зібрати в свої ряди всіх, хто будуть працювати в майбутніх органах місцевого самоврядування, які здійснюватимуть необхідні народові реформи, щоб закон про децентралізацію влади і адміністративна реформа, що називається, запрацювали повною мірою. Віриться, що протягом двох років урегулюється і конфлікт на сході України, і до цього процессу прийдуть усі регіони.
У своєму регіоні ми живемо в умовах миру, якщо не говорити про участь наших земляків-військовослужбовців в антитерористичній операції. І це завдяки тим зусиллям, які здійснює Президент за участю світової спільноти, щоб стримувати просування по українській території російського агресора. Тобто війна на сході ніяк не впливає на проведення процесів реформування в нашому регіоні. І вони відбуваються – і відбудуться лише для користі людей.
Деякі свої звички ми міняємо не без труднощів, але їх треба міняти. І хтось повинен взяти на себе персональну відповідальність. Уже звичним стало за негаразди кивати на Київ, область, район. Сільради працювали, як правило, на рівні одного голови, а що в раді є представники від вулиць – про це згадували нечасто.
Тому й змогли поширитися на території Бугаївської сільради далекі від правди чутки, що в разі входження в Радивилівську громаду місто забере на себе вирішення всіх питань і розподіл коштів, забере сільську землю. Що ж, місто порівняно велике, цього разу в районну раду будуть обирати аж 9 його представників із 34 депутатів (а в нинішній райраді є 42 депутати). Але ж Бугаївська сільрада густонаселена і її представники в об’єднаній громаді завжди матимуть вагомий голос. До речі, Радивилівська об’єднана громада вже сформована, оскільки отримала висновки з обласної державної адміністрації про відповідність рішень територіальних громад, які об’єднуються, Конституції та Законам України.
Об’єднані громади зможуть розпоряджатися і землею на території громади, в тому числі тією, яка була в розпорядженні вищих органів влади, землями водного фонду, розширювати межі населених пунктів, якщо для цього є можливості, це й змушує нині займатися виготовленням генпланів сіл.
Одне слово, які місцеві органи влади сформуємо на виборах 25 жовтня, кому довіримо представляти наші інтереси в сільських, міській, районній та обласній радах, так і вирішуватимуться наші проблеми у найближчій перспективі. І я хочу побажати жителям району обдуманого, зваженого вибору.
Взяв інтерв’ю Володимир ЯЩУК (Радивилівська районна газета “Прапор перемоги”, 2.10.2015).
Для заставки (вид центральної частини Радивилова) використане фото організації “Видиво”, 21.09.2015.