Вибір має бути обдуманий і зважений

Підготовка до місцевих виборів, які відбудуться 25 жовтня, відчутно активізувала обговорення суспільно-політичних процесів. В інтерв’ю кореспондентові газети “Прапор перемоги” своїми міркуваннями поділився депутат Рівненської обласної ради, голова Радивилівської райдержадміністрації Олег ВАЩУК:

-Хотів би підкреслити важливість тих процесів, які відбуваються сьогодні з ініціативи Президента України, урядової коаліції, маю на увазі насамперед питання децентралізації влади, адміністративно-територіальної реформи.

Разом з тим хотів би звернути увагу ще на один процес, який дуже важливий для наших людей, – процес оформлення субсидій на житлово-комунальні послуги, газ, паливо і електроенергію. Очевидно, поки що влада недопрацьовує в цьому, адже населення надто пасивно цим займається. А між тим люди вже отримали нові платіжки і не могли не звернути уваги на нові суми платежів, які лягають додатковим навантаженням на сімейний бюджет. По-моєму, через засоби масової інформації Олег Ващук, голова Радивилівської РДАвже достатньо поінформовано про спрощення системи оформлення субсидій. Але люди поки що чогось вичікують. Може, це якась недовіра. Можливо, недопрацьовують сільські ради. Не хочеться думати, що й працівники відповідного управління, не бажаючи збільшення навантаження, поширюють якусь сумнівну стримуючу інформацію. Адже не використати такий шанс для отримання субсидій – це ж просто підставити себе під серйозні проблеми. Зважаючи на рівень доходів, майже кожна наша сім’я може скористатися пільгами. Фактично кожному надіслали додому декларацію про доходи, потрібно її заповнити і негайно подати заяву, оскільки з моменту реєстрації заяви призначається субсидія. Надіюся, що й це моє звернення через газету активізує звернення населення району за субсидіями. Не зволікайте.

Тепер щодо децентралізації влади. Дехто вважає, що в умовах війни, у яку втягнуто Україну, здійснювати таку реформу недоцільно. Я так не вважаю. Якщо навіть говорити про дві області, де зараз проводиться антитерористична операція, і про перспективи надання їм особливого статусу, то слід зазначити, що Конституція прописує можливість надання такого статусу для будь-якого регіону, де можуть виникнути особливі обставини.

А боятися процесу децентралізації державного управління точно не варто. Звичайно, певна категорія державних управлінців вищого і нижчого рівня здатна побачити в цьому негатив, адже можливе ущемлення їх особистих і службових інтересів. Але в цілому для людей це дуже позитивний процес, тим паче, що він розрахований на кілька років, упродовж яких буде вдосконалюватися, відшліфовуватися і приходити до європейської моделі.

Чи не було мрією органів місцевого самоврядування самостійно вирішувати ті питання, які важливі сьогодні для громади, а не чекати, поки в Києві вирішать, що важливіше для Радивилова? Що стосується, наприклад, надання адміністративних послуг, вони практично наближаються до людей. Візьмімо, скажімо, Крупецьку територіальну громаду: жителям сільрад, які прийняли рішення увійти до складу цієї громади, буде принаймні ближче їхати для вирішення своїх проблем у центр громади – село Крупець. Громада стає компактнішою, з’явиться змога використати ті кошти, які їй передбачені (субвенції, власні надходження, нові податки – з нерухомості, акцизний збір), саме для потреб цієї порівняно невеликої спільноти людей. І ніхто з вищих інстанцій не має права втручатися у це. А дотепер потрібні були рішення районної ради, при з’ясуванні, куди слід спрямувати кошти в першу чергу, не завжди враховувалися всі пропозиції з місць, бо у великій громаді зробити це набагато важче.

Сільські ради, на території яких пролягає міжнародна автотраса Київ – Чоп, сьогодні тільки завдяки акцизному збору з автозаправних станцій уже з січня цього року суттєво поповнюють свій бюджет. І мають право розпорядитися цими коштами на власний розсуд. Бугаївська сільрада при мільйонних надходженнях поки що зробила всього кілька сотень метрів асфальтованої дороги, щоправда, надала допомогу: 100 тисяч гривень на лікарню, 50 тисяч – на школу мистецтв, виділили кошти на потреби власного фельдшерсько-акушерського пункту.

Отже, тільки через місцеве самоврядування буде вирішуватися, що і як здійснюватиметься у першу чергу, чи відображатиме це загальну громадську думку. Депутати, які будуть представлені у місцевих органах влади, ще до 2017 року займатимуться питаннями об’єднаних громад, на основі цього депутатського корпусу будуть відповідно до закону створені органи влади цих громад з депутатів усіх рівнів. Вони й займатимуться в першу чергу організаційними питаннями. Що ж у цьому поганого?

Все це робиться з інціативи Президента і урядової коаліції з урахуванням тих завдань, які визначили учасники Революції Гідності. Не підтримувати чи не сприймати цих процесів – асолютно нелогічно. Можливо, попросту ще всі не розібралися, наскільки це важливо для простих людей, у цьому я бачу й вину діючої влади, робочої групи, яка була створена, а в нашому районі – й тих, хто займалися цим питанням до мого призначення.

Тому й сьогодні президентська команда старається зібрати в свої ряди всіх, хто будуть працювати в майбутніх органах місцевого самоврядування, які здійснюватимуть необхідні народові реформи, щоб закон про децентралізацію влади і адміністративна реформа, що називається, запрацювали повною мірою. Віриться, що протягом двох років урегулюється і конфлікт на сході України, і до цього процессу прийдуть усі регіони.

У своєму регіоні ми живемо в умовах миру, якщо не говорити про участь наших земляків-військовослужбовців в антитерористичній операції. І це завдяки тим зусиллям, які здійснює Президент за участю світової спільноти, щоб стримувати просування по українській території російського агресора. Тобто війна на сході ніяк не впливає на проведення процесів реформування в нашому регіоні. І вони відбуваються – і відбудуться лише для користі людей.

Деякі свої звички ми міняємо не без труднощів, але їх треба міняти. І хтось повинен взяти на себе персональну відповідальність. Уже звичним стало за негаразди кивати на Київ, область, район. Сільради працювали, як правило, на рівні одного голови, а що в раді є представники від вулиць – про це згадували нечасто.

Тому й змогли поширитися на території Бугаївської сільради далекі від правди чутки, що в разі входження в Радивилівську громаду місто забере на себе вирішення всіх питань і розподіл коштів, забере сільську землю. Що ж, місто порівняно велике, цього разу в районну раду будуть обирати аж 9 його представників із 34 депутатів (а в нинішній райраді є 42 депутати). Але ж Бугаївська сільрада густонаселена і її представники в об’єднаній громаді завжди матимуть вагомий голос. До речі, Радивилівська об’єднана громада вже сформована, оскільки отримала висновки з обласної державної адміністрації про відповідність рішень територіальних громад, які об’єднуються, Конституції та Законам України.

Об’єднані громади зможуть розпоряджатися і землею на території громади, в тому числі тією, яка була в розпорядженні вищих органів влади, землями водного фонду, розширювати межі населених пунктів, якщо для цього є можливості, це й змушує нині займатися виготовленням генпланів сіл.

Одне слово, які місцеві органи влади сформуємо на виборах 25 жовтня, кому довіримо представляти наші інтереси в сільських, міській, районній та обласній радах, так і вирішуватимуться наші проблеми у найближчій перспективі. І я хочу побажати жителям району обдуманого, зваженого вибору.

Взяв інтерв’ю Володимир ЯЩУК (Радивилівська районна газета “Прапор перемоги”, 2.10.2015).

Для заставки (вид центральної частини Радивилова) використане фото організації “Видиво”, 21.09.2015.

Володимир Ящук

член Національної спілки журналістів України

You may also like...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.