Листопадовий чин і… Радивилів

1 листопада відзначається день Листопадового чину – українського повстання, що почалося в ніч з 31 жовтня на 1 листопада 1918 року (організувала його Українська Національна Рада силами Українських січових стрільців у Королівстві Галичини і Волині, коронній землі Австро-Угорської імперії) з метою встановлення влади Української Держави, відомої як Західно-Українська Народна Республіка (ЗУНР), на всій території, на яку обґрунтовано претендували українці. Відтак виникла держава площею 70 тис. кв. км, але це збурило спротив польських шовіністів; як наслідок, українсько-польська війна 1918 – 1919 років, у яку вступила й червона армія більшовиків, докотилася навіть до Радивилова.

Листопадовий чин 1918 рокуЗокрема, на початку червня 1919 року частини червоної армії підійшли до умовного кордону між УНР і ЗУНР; межа пролягла по старому австро-російському кордону – між Бродами і Радивиловом, у ту пору ця місцевість була зайнята польськими відділами. 6 червня 1919 року червоноармійські підрозділи почали наступ уздовж автодороги Дубно – Броди і заволоділи Радивиловом, поляки змушені були відступити з району Радивилова на Броди і вийшли на лінію Язлівчик – Клекотів – Гаї-Лев’ятинські (тепер Радивилівського району) та стояли від села Лідихів до містечка Залізці. Інші загони червоної армії збиралися на захід від міста Кременець для захоплення Бродів і Збаража.

Більшовицьке військо в тилу УНР становило собою велику загрозу для Української галицької армії. Командир першого корпусу Осип Микитка 24-25 червня 1919 року вів переговори з командуванням більшовицьких збройних сил і уклав тимчасову угоду. Напередодні цих переговорів червоноармійці взяли під свій контроль Броди, але потім віддали місто галичанам. Рада народних комісарів звернулася до ЗУНР із закликом діяти спільно проти Польщі та інших зовнішніх ворогів і забезпечити демаркаційну лінію.

Щоправда, на цій ділянці фронту в районі Радивилів – Броди загальна доля Листопадового чину і ЗУНР вирішувалася тільки частково. ЗУНР припинила своє існування в ході українсько-польської війни 18 липня 1919 року.

Тарас Грушівський

кореспондент

You may also like...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.