Млинів може стати місцем паломництва хасидів

В Україну для святкування Нового року щороку приїжджає велика кількість хасидів. Течія хасидизм – містичне відгалуження юдаїзму, яке виникло на території України у першій половині XVIII століття та швидко поширилося Східною Європою. Нині більшість його прибічників проживає у США, Ізраїлі та Британії. Традиційно хасиди з усього світу відзначають Новий рік в Умані, де похований засновник брацлавського хасидизму Цадик Нахман.

Сьогодні на історичній Волині, до якої належить і Радивилівщина, не всі знають, що в містечку Млинів Рівненсько області, по сусідству з Радивилівським районом, знаходиться могила равина, проповідника, якого за життя називали святим, а саме – Аарона ІІ Перлова (1802-1872), нащадка, онука відомого Ребе Аарона І Перлова (1736-1772), філософа, просвітителя, якого вважають одним із перших засновників хасидизму в світі, зокрема однієї його течії.

Засновник династії Аарон Перлов народився в 1736 році в м. Карлін (передмістя Пінська, Білорусь). У хасидизму вже тоді було багато послідовників на Волині, на Поділлі, Галичині та Польщі, але в Литві і Білорусі спочатку про нього майже нічого не знали. У другій половині XVIII століття нове вчення в Кароліні став проповідувати Аарон Перлов, прозваний ще за життя Великим.

Цей рабин займав чільне місце в хасидської традиції, дотримуючись містичної течії, саме він поклав в основу культу містичний екстаз і ентузіазм. Він говорив: «Все можна у мене відібрати – крім Бога, що живе в душі моїй». Помер Аарон в 1772 році у віці тридцять шість років, і як говорили хасиди, згорів від божественного вогню.

Учнів Аарона Перлова після його смерті згуртував, його син Ашер Перлов Столінський (1765-1826), який оселився на південь від міста Карліна в місті Столін був одним із найбільш відомих хасидів проповідників свого часу. Його син Аарон ІІ Перлов користувався величезною повагою серед євреїв Північно-Східного краю. За життя його називали «чоловік з Млинова» або «святий дідусь».

Після смерті Аарон ІІ Перлов був похований в Млинові на Рівненщині, де могила знаходиться до сьогодні і є місцем паломництва.

Громада хасидів «Карлін-Столін», яку започаткувала родина Перлових, представлена практично в усьому єврейському світі. Має синагоги, школи, веде велику релігійно-просвітницьку діяльність. Багато представників родини Перлових загинули в Столінському гетто (Білорусь) у часи Другої світової війни. Про це пише сайт http://www.volynpost.com/news/97609-mistechko-za-35-km-vid-lucka-mozhe-staty-miscem-palomnyctva-dlia-hasydiv

 

А тим часом із Радивиловом пов’язана біографія таких відомих єврейських діячів, як публіцист Іцхак Бер Левінзон, підприємець Мойсей Гінсбург, поет Амір Гілбоа, класик літератури Шолом-Алейхем, письменник С.Ан-ський (Шломо Раппопорт) та інші… 

Дубно. Велика синагога.

 

Редактор

головний редактор Радивилів.info

You may also like...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.