Не людина для Різдва, а Різдво для людини

Моя бабуся в західноукраїнському містечку Радивилові розповідала, що в довоєнний час “польське Різдво”, яке відзначалося 25 грудня за “новим стилем”, православні українці теж відзначали: “Ми ж не безбожники”.

У цей день усі містяни ходили одне до одного на гостини. А шкільні вчителі водили учнів, незалежно від конфесійної належності, до костелу на месу.

Поляки, чехи (серед яких було багато протестантів), угорці, бельгійці… також відзначали “православне Різдво”, яке святкувалося 25 грудня за “старим стилем”. Школярів у цей день водили на Літургію в православні храми. У Радивилові знову вирувала різдвяна веремія.

Євреї, яких було в містечку чимало, закривали свої крамниці на обидва Різдва. А у свої свята вони пригощали сусідів-християн мацою.

***

Коли територію Західної України в 1939 році захопило СРСР, святкувати Різдво було заборонено. Відтепер на “польське” та “православне” Різдво і єврейський Пасех працювали без зарплатні усі без винятку – віруючі і невіруючі. Більшість з них проводила різдвяні святки вже в ГУЛАГу на лісоповалах.

Російський “народ-богоносець” віками ходив на Пасху хресними ходами і стояв на смерть за юліанський “православний календар”. А після 1917 року православні християни швиденько “звикли” ходити на паради 7 листопада, а 7 січня і 25 грудня – на суботники. А потім примушували до того інші народи. Звичка – то діло наживне.

Тому дуже непереконливо сьогодні звучить аргумент прихильників виняткової святості “старого стилю”, ніби до юліанського календаря “руський православний народ звик” і що то “освячена віками традиція”.

1917 рік – то жорстокий урок історії. Він у тому числі й про те, що не може бути звичка важливішою за людину, а традиція – вищою за Христа. “Не людина для суботи, а субота для людини”, або іншими словами – не людина для Різдва, а Різдво для людини.

***

25-го грудня переважна більшість християн усього світу святкує Різдво. В тому числі 9 з 15-ти православних церков. Християнам усіх конфесій як 25 грудня, так і 7 січня варто привітати одне одного з Різдвом Христовим! І подякувати Богу за можливість відчути в дні різдвяних святок справжню Вифлиємську радість, а не понуро сунути на суботник.

З Різдвом Христовим!

Дмитро ТАРГОНСЬКИЙ, публіцист.

 

Редактор

головний редактор Радивилів.info

You may also like...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.