Не знаєте, як треба голосувати? Підкажемо

25 жовтня – вибори до місцевих рад. Сьогодні – «день тиші», коли забороняються збори, мітинги, походи, демонстрації від імені кандидатів та місцевих організацій партій, чиї кандидати включені до виборчого процесу. Так само на підтримку місцевих організацій партій та кандидатів забороняється проведення концертів, спортивних змагань чи інших публічних заходів. Отож тема цієї статті стоїть поза означеними заборонами. І визначена запитаннями, почутими від жителів Радивилова та району. Втім, деякі питання були висвітлені нами в статті  «Які сюрпризи на виборах нас чекають. Ви неповірите…»

Мені подобається кандидат N, як мені за нього проголосувати?

В якому б окрузі ви не проживали і на якій би дільниці не голосували, ви зможете підтримати свого кандидата, якщо проголосуєте за партію, котра висунула його кандидатуру. Для цього треба поставити позначку – плюс чи галочку – у бюлетені напроти назви партії. У виборчому бюлетені спочатку вказано номер партії у бюлетені, потім є квадратик для голосування (для позначки), потім надрукована назва партії, потім вказане прізвище першого кандидата у списку від цієї партії, а вже потім – ​прізвище конкретного кандидата, що балотується по конкретному округу, якщо, зрозуміло, партія висувала свого представника, адже не на всіх округах Радивилівського району партійні осередки партій висунули своїх кандидатів. Слід зазначити, що ваш голос за іншого кандидата на іншому окрузі, але з однієї і тієї ж партії, автоматично додасть плюсів і кандидату, який вам сподобався. Адже це у підсумку збільшить кількість голосів за партію, а значить – збільшить шанси вашого кандидата потрапити до Рівненської обласної, Радивилівської районної чи Радивилівської міської ради і стати депутатом.

Я не розумію: як усе-таки мені голосувати – ​за партію чи за кандидата?

Коли ви ставите власну позначку у бюлетені, ви голосуєте одночасно і за кандидата, і за партію, що його висунула. Нинішній виборчий закон не розділяє партію, кандидата та керівника партійної організації. Вони вказані у бюлетені – і ваш голос за партію, кандидата чи керівника парторганізації, прізвище якого стоїть першим у списку, буде голосом за всіх одночасно.

вибори 2015А чи можна проголосувати проти всіх?

Ні, не можна. У бюлетені не передбачено такої графи. Якщо ви проголосуєте одразу за декілька партій, щось допишете своє у бюлетень, покреслите чи перекреслите його, то ви ніяким чином не вплинете на результати голосування. Ви фактично дарма прийшли на голосування і дарма отримали бюлетень. Пояснення просте – ​такий бюлетень до підрахунку голосів не включать, тож у встановленні результатів і розподілі відсотків, набраних для партій, він участі не візьме.

Якщо мій кандидат переміг на окрузі, чи стане він депутатом?

Закон не передбачає автоматичного отримання депутатського мандата кандидатом у разі отримання ним найбільшої кількості голосів виборців на окрузі. Для проходження кандидатів у Рівненську обласну, Радивилівську районну і Радивилівську міську ради потрібно мати хоча б 5% голосів виборців за партію по всьому відповідному багатомандатному виборчому округу, тобто по всій області (для кандидатів у депутати обласної ради), по всьому району (для кандидатів у депутати районної ради) і всьому місту Радивилову (для кандидатів у депутати міської ради). Це так званий виборчий бар’єр. Якщо кандидат отримає більшість голосів на своєму окрузі, проте партія, котра його висунула, не отримає тих самих п’яти відсотків по відповідному багатомандатному виборчому округу, тоді кандидат не стане депутатом. Ваші інтереси, в разі непроходження в депутати вашого кандидата, може представляти інший кандидат, який стане депутатом від тієї ж партії (якщо вона здолала виборчий бар’єр), – кандидат, котрий отримав на виборах більшу в абсолютному визначенні кількість голосів.

Чи важливо, скільки проголосує людей в окрузі за кандидата?

Так, це важливо, як для самого кандидата, так і для партії, що його висунула. Партія отримає більший відсоток і таким чином зможе привести в раду більшу кількість своїх депутатів. Кандидату це потрібно тому, що чим більше він отримає голосів, тим більший у нього буде внутрішньопартійний рейтинг і, відповідно, більше шансів отримати депутатський мандат. Процедура отримання депутатського мандата така. Підраховують голоси виборців і визначають відсотки голосів за конкретні партії. Визначають партії, що подолали 5-відсотковий бар’єр підтримки виборців відповідно по місту, району, області і встановлюють їх квоту – ​кількість депутатських мандатів конкретної партії у відповідній раді. Партії, що не подолали 5-відсотковий бар’єр, квоти не отримують і участі в розподілі депутатських місць не беруть. Голоси ж виборців, що проголосували за кандидатів від цих партій, пропорційно перерозподіляються між тими партіями, що подолали 5-відсотковий бар’єр. От після цього стає важливим, скільки голосів отримав конкретний кандидат на окрузі. Чим більше за нього віддали голосів, тим вище він у рейтинговому списку партії. Тобто рівень довіри виборців до кандидата прямо пропорційний його місцю у партійному списку і можливостям представляти громаду у новообраній раді.

Чи можна винести з дільниці мій виборчий бюлетень?

Така дія, як винесення за межі виборчої дільниці бюлетеня для голосування, так само, як і пропозиція це зробити, можуть закінчитись кримінальною відповідальністю. Для тих, хто не знає: стаття 160 Кримінального кодексу України передбачає, що якщо вас упіймають на протиправних діях з бюлетенями, вам світить покарання у вигляді або чималого штрафу, або виправних робіт, або навіть обмеження волі на строк до 2 років.

Навіть якщо ви за невеликі або великі гроші погодитесь просто не прийти голосувати, це теж може вважатись злочином. Кримінально карним злочином може бути і відмова від участі в голосуванні, і голосування на виборчій дільниці більше одного разу, і передання виборчого бюлетеня іншій особі… Звісно, за певних конкретних обставин. Фото, відео з бюлетенем, спроби показати комусь, як ви проголосували, можуть теж закінчитись карним переслідуванням. Це вже стаття 159 КК України — ​порушення таємниці голосування. За це — ​або штраф, або виправні роботи, або обмеження волі на строк до трьох років.

Скільки в мене буде бюлетенів?

Чотири. У Радивилові обирають міського голову, депутатів міської, районної і обласної рад, у селах – сільського голову, депутатів сільської, районної і обласної рад.

Яка буде зарплата у депутата, якого оберуть 25 жовтня?

Робота депутатів рад усіх рівнів, крім Верховної Ради України, ніяк не оплачується. Ця робота вважається громадською діяльністю, яка не є постійною, адже депутати, не отримуючи заробітну плату, працюють за своїм основним місцем роботи, як і до обрання депутатом.

Як обиратимуть Радивилівського міського голову?

Зміни в законодавстві майже не торкнулись процедури обрання міських голів у містах з такою кількістю виборців, як у Радивилові. Таким чином, як і раніше, голосування буде в один тур, а перемогу здобуде той, хто отримає просту більшість голосів, тобто хоча б на один голос більше, ніж у інших конкурентів. На посаду міського голови претендують п’ять кандидатів, тобто теоретично можлива перемога навіть з 21 відсотком набраних голосів, хоча в нашому випадку для перемоги знадобиться, мабуть, 30 – 40 відсотків голосів.

(З використанням публікацій Інтернету).

Тарас Грушівський

кореспондент

You may also like...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.