Невеличка річка належить трьом областям
Невеличка річка Слонівка, довжиною близько 50 кілометрів, належить трьом областям – Тернопільській, Рівненській та Львівській. Вважається, що бере початок у селі Лідихів Кременецького району, однак вода звідти надходить у річище хіба що під час повноводної весни. Адже наповнюють річку головним чином джерела і притоки Радивилівщини.
Саме територією Радивилівської громади пролягає близько 40 кілометрів річки, тут її води живлять стави в селах Старики, Перенятин, Башарівка, Батьків, Немирівка, Сестрятин і два стави біля Радивилова. А притоки Слонівки – річечки Баранська, Ситенька (Ситенка), Лев’ятинка.
Біля села Безодня русло з Радивилівщини повертає на Брідщину. У ці дні досить повноводна Слонівка впадає в річку Стир на захід від села Лешнів (Бродівської громади Золочівського району).
Що стосується назви, то, звичайно, вона жодним чином не пов’язана зі слонами. За однією з версій, назва походить від слова «сіль» (солонівка – тобто солона річка), на Брідщині її називають Солонівкою, за іншою версією – пов’язана з тим, що наповнюється водами з ланів (Зланівка, у колись прикордонному Радивилові з численним російськомовним чиновництвом могла легко трансформуватися в Слановку, а затим – у Слоновку, цю назву згодом у документах українською відтворили як Слонівка).
Нам здається незвичним, що слово «лан» могло потрапити в топоніміку. Адже в значенні «лан» ми частіше кажемо «поле», «нива», «город». Між тим є в Україні й поселення, назви яких пов’язані зі словом «лан»: місто Ланівці на Тернопіллі, села Широкий Лан на Запоріжжі, Червоний Лан на Житомирщині. Так що і Зланівка – цілком вірогідний варіант. Не виключений вплив готів, які залишили сліди в багатьох місцевих топонімах і прізвищах. Готи – це, як відомо, група європейських східногерманських народів. А в німецькій мові є слово «Lahn», яке звучить як «лан» і перекладається українською як «лан», тобто поле. У Німеччині є річка Лан.
Фото Володимира ЯЩУКА (2021 рік, березень).
А то шо вона давно висохла тобі про це нічого не говорить
Сліпий нехай побачить, глухий нехай почує. Річка цього року є і шумить весняними водами.