Нововиявлена оповідь про перехід кордону біля Радзивилова

На кордоні між Росією і АвстрієюРадивилів (Радзивилів) не раз у минулому опинявся на шляхах мандрівок іменитих людей, про нього писали або згадували О.Бальзак, Л.Толстой, О.Купрін, Леся Українка, Козьма Прутков, П.Козланюк та інші письменники. Але в художніх чи в художньо-публіцистичних творах Радивилів (Радзивилів) з’являвся дуже рідко: можна згадати «Тихий Дон» Михайла Шолохова, «Кінармію» Ісаака Бабеля, книги «На білому коні» і «На коні вороному» Уласа Самчука, оповідання Шолом-Алейхема.

Тому слід розцінювати як велику краєзнавчу удачу виявлення ще одного художнього твору, сьогодні вже майже забутого, де чимало сторінок відведено Радзивилову часів його перебування при кордоні між Росією і Австрією. Йдеться про опубліковану в історично-літературному журналі «Исторический вестник» за 1901 рік повість Марка Басаніна «На чужині. Записки емігранта», присвячену Льву Толстому.

Наводимо уривок з неї у форматі pdf (копії сторінок видання 1901 року) – оповідь про нелегальний перехід кордону біля Радзивилова. Ймовірно, це чисто письменницький вимисел, хоча є тут і абсолютно вірогідні деталі, можливо, почерпнуті з розповідей тих, хто бували в Радзивилові, а може, й переходили тут кордон. Однак сам Басанін переходити його не міг так, як про це розповідається від його імені, адже встановлено, що псевдонімом Марк Басанін користувалася Лідія Лашеєва (1862 – 1941).

Скачати сторінки повісті:

Mark_Basanin_Radzivilov

Володимир Ящук

член Національної спілки журналістів України

You may also like...

2 коментарі

  1. Травень 13, 2015

    […] виявленої нами напівзабутої повісті Марка Басаніна «На чужині. Записки емігранта». А ось ще один цікавий твір – […]

  2. Лютий 16, 2016

    […] Нововиявлена оповідь про перехід кордону біля Радзиви… […]

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.