“Ой чого ти почорніло, зеленеє поле?..”

Цього року ми відзначаємо 202-у річницю з дня народження видатного українського поета і художника Тараса Григоровича Шевченка, який у 1846 р., подорожуючи по Волині за завданням Київської археографічної комісії, є всі підстави вважати, побував на полі Берестецької битви 1651 року.

Молодий поет, художник і етнограф робив замальовки культурно-історичних пам’яток нашого краю. Серед недатованих малюнків Шевченка, що їх спеціалісти відносять до періоду волинської подорожі, є пейзажна замальовка з краєвидом, який дуже нагадує надстирянський краєвид (біля села Пляшева): з одного боку – ліс на пагорбі, а з другого – річка. Найяскравішим свідченням перебування поета під Берестечком є написаний ним у засланні на Кос-Аралі вірш “Ой чого ти почорніло, зеленеє поле?..”, присвячений темі Берестецької битви.

Саме тому 27 років тому, 19 травня 1989 р., Рівненська обласна організація Спілки письменників, на чолі з тодішнім головою Євгеном Шморгуном, організувала на “Козацьких могилах”, урочисте відзначення 175-ї річниці з дня народження Великого Кобзаря, що зібрало тисячі людей. Виступали урядовці; письменники читали свої твори та переклади з творів Тараса Шевченка на інші мови. Грузинський поет Рауль Чілачава читав вірші Кобзаря чистою українською мовою. Хорові колективи з Рівного, Червоноармійська (Радивилова), Дубна, Млинова виконували пісні на його слова. Біля саркофагу Георгіївської церкви священики відслужили панахиду.

Після цього було відкрито меморіальну дошку, встановлену на Георгіївській церкві на честь Тараса Шевченка, на якій були викарбувані слова з Шевченкового вірша “Ой чого ти почорніло, зеленеє поле?..”.

Кілька років тому буревій зірвав цю дошку і розбив. Цього року вона поновлена. Приватне підприємство – каменеобробна майстерня “Кам’яний вік” з Костопілького району, а саме її директор Сьомак Ярослав Федорович та художній керівник Павловський Вадим Вікторович, на прохання старшого наукового співробітника Національного історико-меморіального заповідника “Поле Берестецької битви” Семенюк Лариси Вікторівни, безкоштовно виготовили меморіальну табличку для музею. За що їм щира подяка від дирекції заповідника. Працівники майстерні з дитинства люблять поезію Т.Шевченка і надіються, що ця пам’ятна дошка служитиме довгі роки.

zapovidnyk_doska11 березня 2016 р. відбулося урочисте відкриття оновленої дошки на території заповідника за участю музейних працівників, учителів, священиків, учнів 5 – 9 класів Пляшевської школи. З вітальним словом до присутніх виступив генеральний директор Леонід Сергійович Галабуз. Автор цих рядків розповів про волинську подорож Кобзаря, історію появи цієї пам’ятної дошки, а о. Олег та о. Даниїл з братією Свято-Георгіївського чоловічого монастиря на Козацьких Могилах освятили її. Вірш Т.Шевченка “Лілея” прочитала учениця Пляшевської ЗОШ Мар’яна Зозуля.

Після цього Семенюк Лариса Вікторівна ознайомила всіх бажаючих з музейною виставкою, присвяченою Т.Шевченку, та був продемонстрований документальний фільм із телециклу “Так було…” Олексія Бухала з м.Рівного про волинську подорож Тараса.

Таким чином ми докладаємо свою лепту до справи збереження пам’яті про Кобзаря і виховання гідних нащадків!

Радивилівський район, село Пляшева, заповідник zapovidnyk_2

Олександр Борисюк, заступник генерального директора з наукової роботи Національного історико-меморіального заповідника «Поле Берестецької битви» (с.Пляшева Радивилівського району).

(Районна газета «Прапор перемоги», Радивилів, 25.03.2016).

Василь Семеренко

редактор районної газети "Прапор перемоги", член Національної спілки журналістів України

You may also like...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.