Пам’яті українців, які рятували від нацистського знищення

У 2021 році Україна 14 травня вперше відзначає День пам’яті українців, які рятували євреїв під час Другої світової війни, запроваджений відповідною постановою Верховної Ради.

За станом на початок 2020 року 2659 громадян України були удостоєні Ізраїлем звання Праведника народів світу за порятунок євреїв від Голокосту, тобто нацистської політики знищення. Є серед Праведників і представники Радивилівщини.

На Рівненщині відомо 44 місця масових розстрілів громадян єврейської національності. Там є меморіали, пам’ятники і пам’ятні знаки.

На території колишнього Радивилівського району гітлерівці проводили розстріли євреїв та людей інших національностей поблизу хуторів Глинянка (неподалік села Гранівка) і Пороховня (біля села Лев’ятин). У Радивилові з приходом нацистів уже 4 липня 1941 року було розстріляно 27 євреїв. Масові вбивства їх в області почалися в травні 1942 року. У тому ж місяці, 29 числа, в Радивилові було розстріляно 1350 чоловік. Організатором цих убивств був штурмбанфюрер СС д-р Пютц. Розстріли продовжувалися до осені 1942 року. Загалом на Радивилівщині загинуло понад 5 тисяч чоловік.

У лісі поблизу Лев’ятина в 2005 році було споруджено меморіал, на місці розстрілів біля Гранівки встановлено меморіальний камінь. Тут у дні вшанування жертв Голокосту покладаються вінки і квіти, проходять мітинги пам’яті.

Незважаючи на смертельну небезпеку, радивилівці надавали допомогу євреям, які рятувалися від розстрілів. Держава Ізраїль свого часу відзначила почесним званням «Праведник народів світу» Арифея і Горпину Репіцьких, членів родини Доманських – Івана, його дружину Параскевію, сина Михайла, його дружину Надію Захарівну і дочку Надію Іванівну, членів родини Кубітів – Костянтина, його дружину Марію, брата Володимира і його дочку Ганну. Ризикуючи життям своїм і своїх рідних, вони рятували євреїв від неминучої смерті.

Як сказано, 79 років тому, 29 травня 1942 р., у Радивилові було розстріляно 1350 чоловік. Одного дня до хати Доманських прибігли дві дівчини-єврейки: Люся і її двоюрідна сестра Яфа, просили допомогти їм урятуватися від нацистів. Батьки виявили співчуття, хоч і усвідомлювали, на яку небезпеку наражають себе. Дали дівчаткам селянський одяг, нагодували. Спочатку сховали їх у хліві на горищі, в соломі. А потім зробили схованки в скирті та в підвалі. Ночували дівчата в хаті. Люся і Яфа врятувалися в цій християнській родині. Згодом Люся виїхала в Ізраїль, Яфа – в США.

А як склалося життя рятівників? У 1947 році Івана Доманського розкуркулили: забрали коней, сільгоспреманент, розібрали стодолу. Сина Михайла забрали енкаведисти. Від пережитого Іван Улянович захворів і в 1948 році помер. Михайла засудили на 10 років позбавлення волі. Але вже 28 січня 1948 р., опинившись у таборі в Комі АРСР, він помер.

У 1996 році звання «Праведник народів світу» були удостоєні ще кілька радивилівців – Костянтин Кубіт, його дружина Марія, а також брат Костянтина – Володимир Кубіт і дочка Володимира – Ганна. Ще в 1945 році нотаріально було завірено свідчення врятованих ними єврейських сімей міста Радивилів – на прізвища Вайнштейн, Клерман, Данюк, Фельдман, Ярославських, Рейзен, Зац, Симигран, Вайсер.

Радивилів - Пороховня

Редактор

головний редактор Радивилів.info

You may also like...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.