Перебував в епіцентрі тих подій…

З нагоди 25-ї річниці Незалежності України бродівський історик і літератор Дмитро Чобіт випустив книжку «Як проголошували Незалежність України» (224 сторінки). Розповідав про неї на одному з українських телеканалів. Мені випало стати редактором цієї книжки. Отож зустрічалися з автором у Радивилові, обговорювали нюанси літературної правки тексту. Вчора він подарував цю книжку мені, а також Радивилівській районній бібліотеці (з автографами). Отож скористаюся нагодою, щоб сказати кілька слів про видання.

knyha-25Дмитро Чобіт у жанрі історичної документалістики розповідає про події, пов’язані з проголошення Незалежності України. Комусь із людей середнього і старшого віку може здатися, що все в цій тематиці вже давно досліджене. А між тим слід взяти до уваги, що автор сам безпосередньо перебував в епіцентрі історичних подій, брав у них активну часть і – як народний депутат України – голосував за Акт проголошення Незалежності України.

Дмитро Чобіт починає з короткої передісторії, спиняючись на найважливіших наслідках перебування України в ярмі російської імперії, нагадує про перипетії політичної боротьби навколо проекту нового Союзного договору, висловлює власні міркування про підґрунтя державного перевороту в СРСР 1991 року і причини його провалу, про «гекачепістів», про надзвичайні серпневі дні в Україні.

З великою кількістю конкретних і маловідомих фактів розкрито хід історичної сесії Верховної Ради України 24 серпня 1991 року, обставини встановлення в сесійній залі національного прапора України, заборони компартії.

Автор має своє бачення ролі політиків у ті доленосні дні. Отож цілий розділ названо «Головні постаті Української Незалежності». Тут можна знайти цікаві виважені міркування і факти про фактор Б.Єльцина, про Л.Кравчука, М.Горбачова і його родину, зокрема дружину Раїсу.

Окремо спинився Дмитро Чобіт на філософії Української Незалежності, присвятивши цьому розділ. Є тут і цікаві спостереження з приводу виходу України з СРСР.

Додатком до нотаток історика стала стенограма засідання від 24 серпня 1991 року «Позачергової сесії Верховної Ради Української РСР дванадцятого скликання» (за теперішньою нумерацією – першого скликання).

Насамкінець слід зазначити, що Дмитро Чобіт був народним депутатом України з 1991 року до квітня 2002 року. Член Національної спілки письменників України. За освітою – історик. Автор понад півтора десятка книг з історії нашого краю, а також публіцистичних «Свистун, або Чи можна політичного банкрута обирати керівником держави» (1999), «Час підлої зради», «Нарцис. Штрихи до політичного портрета Віктора Медведчука» (2001), «Монолітне болото», «Макуха. Штрихи до політичного портрета Блоку Юлії Тимошенко» (2008), які мали значний громадський резонанс в Україні. Свого часу працював учителем Немирівської середньої школи (Радивилівського району) і тренером Червоноармійської (Радивилівської) ДЮСШ на Рівненщині.

Володимир Ящук

член Національної спілки журналістів України

You may also like...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.