Пересопниця, Радивилів, Острог – середньовічні центри духовності на Волині

Радивиловський Апостол, 1568«Радивиловський Апостол. 1568 р. Писаний на Волині, в м. Радивилові, писцем Францишком, в домі пана Семена Борщовського. ІР НБУВ, ф. 28, № 766, арк. 394-394 зв.» – такий скупий запис під фотокопією сторінки цього Апостола, вміщеною на сайті «Автограф української історії: ІХ-ХХІ ст.» (Розділ «Найдавніші слов’янські автографи: IX-XVI ст.»).

Отже, маємо ще одне свідчення того, що Радивилів ХYІ століття був не тільки містечком ремісників та селян, тут пропагувалася християнська мораль, жили високоосвічені для свого часу люди. Зауважимо, що час створення «Радивиловського Апостола» майже збігається з першими письмовими згадками про містечко Радивилів, яке перебувало у власності Миколая Радзивілла Чорного щонайменше з 1564 року. А це дає підстави припускати більш давнє існування поселення (з якоюсь іншою назвою). Тільки у відлагодженому суспільному середовищі знаходили потребу в переписуванні релігійних книг, забезпечуючи писців недешевим папером. Переписана книга знаходила своїх читачів, а значить наш край був достатньо письменним. І не тільки Семен Борщовський та Францишек відчували потребу в створюваному ними Апостолі. До речі, мандрівники середньовічною Волинню із здивуванням відзначали, що грамотою тут володіли навіть жінки. А при церквах письма вчили дітей.

Неспроста наш край має відношення і до творення літератури. Нагадаю доволі відомий факт: 1575 року значного розголосу набув сатиричний вірш теслугівця Івана Журавницького «Хто йдеш мимо…», який спричинив навіть судовий розгляд у повітовому Луцьку, тому, будучи записаним на сторінках судової справи, твір зберігся в архівах.

Є ще один цікавий історичний факт із тієї ж епохи: у 1593 – 1594 роках теслугівський ієрей Єрмоген, родом із Торчина, на прізвисько Тихоненя Яцкович, у Теслугові переписав «Апостол» з видання Франциска Скорини (Вільно, 1525). Ця богослужбова книга була виявлена на хорах церкви у Вербі на початку ХХ століття дослідником старовини Г.Ісаєвичем.

У Крупці ще в ХІХ столітті, за свідченням М.Теодоровича, місцева церква користувалася отриманим від попередніх священнослужителів примірником Апостола львівського видання 1574 року.

Як бачимо, поява «Радивиловського Апостола» 440 років тому і саме в Радивилові не була випадковістю. Як не було випадковістю й те, що в Пересопниці неподалік Рівного в 1556 – 1561 роках архімандрит місцевого монастиря Григорій переклав Євангеліє з церковно-словянської на тодішню письмову староукраїнську мову (на цьому рукописному Євангелії нині присягають на вірність українському народові Президенти України). А в 1581 році в Острозі було видрукувано знамениту Острозьку Біблію, перше повне друковане видання всіх книг Святого Письма церковно-слов’янською мовою, підготовлене гуртком учених при Острозькій школі і здійснене друкарем Іваном Федоровим за сприяння князя Костянтина Острозького.

Володимир Ящук.

ДИВ.: Історія міста Радивилів на Рівненщині. Важливі посилання в Інтернеті

Радивилів: історія. Багата історія Радивилова у фактах – з нагоди Дня міста

Історія Радивилова. Тільки факти

Адміністратор

системний адміністратор Радивилів.info

You may also like...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.