«Під лежачий камінь вода не тече»

Пропонуємо вашій увазі міркування народного депутата України від Дубенського виборчого округу Олександра Дехтярчука про те, що дасть Радивилівській об’єднаній територіальній громаді децентралізація. Ці міркування були висловлені вчора в Радивилові у розмові з місцевими журналістами. На зустрічі з депутатом побував і кореспондент Радивилів.info.

Олександр Дехтярчук:

«Багатьох радивилівців зараз цікавить питання виборів у новоствореній об’єднаній територіальній громаді. Навіщо вони? Що зміниться? Чи стануть вони жити краще?

Олександр Дегтярчук, народний депутат УкраїниЯк вихідцеві з південної частини Рівненщини і як депутатові, котрий працює в комітеті місцевого самоврядування, державного будівництва і регіональної політики Верховної Ради (а саме цей комітет є профільним у децентралізації) мені боляче, що Рівненщина пасе задніх у питанні децентралізації. Для порівняння: сусідня Тернопільщина – 26 об’єднаних громад, Хмельниччина – 22 таких громади, Рівненщина – 5. Розумію, що тут не питання «виконаємо п’ятирічку за три роки», бо треба діяти виважено та спокійно, але зволікання нам не на користь.

Сьогодні світ конкурентно вимогливий. Хто рухається вперед, той виграє, той здобуває перемоги і отримує очікуваний результат. Ось для того й відбувається децентралізація. Міжнародна спільнота виконала свої зобов’язання і доволі серйозні грантові кошти виділила на реформування в Україні. Вони частково підуть на урядові проекти (доступ до реєстрів даних щодо децентралізації), але Євросоюз і США зацікавлені в першу чергу, щоб кошти дійшли до міст, до громад. Люди почнуть вірити в адміністративно-територіальну реформу, коли побачать ефективність використання цих коштів. Тобто коли побачать новий тротуар, коли стануть користуватися новим водогоном і реально відчують, що зміни прийшли і в їхнє село.

На жаль, поки що, говорячи про децентралізацію, ми переконуємо, як мовиться, на пальцях. Деякі кроки в напрямку реформування здійснюються, і я вдячний міському голові Радивилова Миколі Аракеловичу Карапетяну за те, що активно відгукнувся на, вдячний і радивилівській районній владі, бо вона не гальмує цей процес децентралізації, об’єднання громад, а навпаки – йому всіляко сприяє.

Отож уже 27 березня відбудуться вибори в Радивилівській об’єднаній територіальній громаді.

Два тижні тому з керуючим справами Радивилівської міськради Сергієм Гущою ми побували в Києві в міністерстві економіки, де була нарада з питання якості надання адміністративних послуг. І нині я роблю все від мене залежне, щоб місто Радивилів почало підготовку грантового проекту на розміщення в Радивилові за кошти Євросоюзу потужного центру надання адміністративних послуг (ЦНАП).

Люди запитають: а що дасть створення такого центру? Потужний ЦНАП – це ніби курка, яка несе золоті яйця для територіальної громади. Адже вартість адміністративних послуг, наданих населенню, повністю надходить у міський бюджет. Відповідний закон, який уже схвалений Верховною Радою і підписаний Президентом (а я очолював робочу групу з його підготовки), вступить у дію з 4 квітня. Він розширює повноваження органів місцевого самоврядування і визначає фунції ЦНАПів щодо надання адмінпослуг населенню.

Приміром, шістнадцять сіл, які утворюють об’єднану громаду з центром у Радивилові, можуть засумніватися: невже не доведеться знову так само їздити в Радивилів за будь-якою довідкою, чи зареєструвати майно в реєстраційну службу,  чи за послугами Держкомзему? Можу сказати: не доведеться. Бо ЦНАП матиме віддалені робочі місця, як це передбачено згаданим законом, і представник ЦНАПУ за визначеним графіком зможе приймати селян за місцем їх проживання. А для цього потрібен ноутбук з підключенням через відповідні паролі до певних реєстрів даних. А це реєстрація нерухомого майна, реєстрація будинку, земельної ділянки, виписка про нерухоме майно, довідка для реєстраційної служби і тому подібне. Міграційні питання: вклеїти в паспорт фотографію, змінити паспорт, а в перспективі – видача закордонного паспорта, – це теж робитиме ЦНАП.

Коли ми створюмо ЦНАПи на місцях, наша позиція така: жодне міністерство чи відомство не повинне мати своїх сервісних центрів з надання послуг. Адже хочем скасувати цього посередника між реєстром і громадянином, посередника, як правило, корупційного. У сьогоднішній реєстраційних положеннях записано, що виконати за кілька днів послугу коштує дорожче, ніж за більш тривалий час. Це ж пряме викачування грошей від замовника, причому значні суми перекочовують прямо в приватну кишеню. При паспортних столах існують різні фірми, які теж виконують роль посередників між громадянином і державою. ЦНАПи ліквідуюць такого посередника.

Адже працівники ЦНАП – це не представники якоїсь окремої служби, вони просто мають доступ до певної бази даних. З таким підходом працює весь світ.

Поки що у нас іде дискусія з міністром внутрішніх справ з приводу необхідності ліквідації МРЕО і передачі їх функцій у ЦНАП. Але цю функцію не бажають віддавати. І можна лише здогадуватися – чому… Частина коштів за реєстрацію транспорту йде на спецрахунок МВС, ніхто не хоче відмовлятися від спецпахунків. А ми переконані, що ці кошти мають надходити в місцевий бюджет.

Що ще отримає об’єднана громада? Сьогодні 23 відсотки податку на прибуток громадян йдуть у районний бюджет. Сільрада не отримує ані копійки. Раніше сільрада отримувала 25 відсотків. Але з утворенням об’єднаної територіальної громади ця громада буде отримувати такого податку не мало не багато – 60 відсотків.

Далі. В Державному бюджеті України всі об’єднані громади йдуть окремим рядком. Це значить, що ні районна, ні обласна ради не будуть у «ручному режимі» впливати на розмір дотації чи інших виділених коштів для певної об’єднаної громади. Держава дає цільову субвенцію на одну дитину на освіту (від дошкілля до шкільної освіти включно) і дає кошти на одного мешканця на потреби медичного обслуговування. Плюс прибутковий податок, плюс екологічний податок (цього року ми повернули його громадам у розмірі 80 відсотків). Плюс місцеві податки і збори. Плюс податок на нерухомість, який зараз, як правило, має нульові ставки, але думаю, що так буде не завжди, причому податок зростатиме рішенням самих громад.

Усе це дозволить місцевій владі бути господарем на своїй території. Законодавчий пакет, який підготовлений, передбачає також ряд таких моментів, як передача повноважень у використанні земельних надр, передача розпоряджання землею в межах і поза межами населених пунктів. Але це буде велика відповідальність для громади, адже, ставши господарем, вона отримує повноваження відповідальності.

Отож хотілося б, щоб жителі Радивилова і сіл об’єднаної громади з відповідальністю поставилися до того, кого вони 27 березня наділять повноваженнями вирішувати їх проблеми.

Я готовий підтримувати ініціативу Миколи Аракеловича щодо утверення такої громади. Під лежачий камінь вода не тече. Ми спільно починаємо готувати відкриття сервісного центру, про який я говорив. Створюється грантовий проект. Впевнений, що ми однозначно переможемо в цьому конкурсі і після 27 березня зможемо претендувати на кошти Євросоюзу. Від цього виграють усі жителі об’єднаної громади. На Україну таких грантів виділено 600.

Мені прикро, що зараз питання децентралізації внаслідок політичної кризи дещо відсунуто на другий план. Я позапартійний і закликаю всіх об’єднуватись не навколо партій, а навколо держави Україна, навколо української національної ідеї. Але разом з тим ми повинні з повагою ставитися до посади Президента України, Прем’єр-міністра, незважаючи на прізвища, не опускатися до ганебної полеміки».

Олександр Дехтячук також поділився своїми думками про діяльність українського уряду, зупинився на аналізі роботи окремих міністрів, як тих, котрі, на думку народного депутата, справляються з покладеними на них обов’язками, так і тих, результати роботи яких не витримують критики. Досить часто на звернення народних депутатів посадовці відбуваються відписками. Тож у пана Дехтярчука як депутата-мажоритарника є бажання проголосувати за відставку Кабінету міністрів А.Яценюка, але наголошує, що Євросоюз і США можуть бути за його збереження як противаги Президентові.

Підготував Володимир Ящук.

Для заставки на лицьовій сторінці використане фото режисерської групи “Видиво”.

Володимир Ящук

член Національної спілки журналістів України

You may also like...

4 коментарі

 1. Віталій сказав:

  Доброго дня. Я особисто за децентралізацію, але за таку децентралізацію, коли жителі цієї громади будуть мати з цього дійсно вигоду. Те про що так красномовно розказує пан депутат, який навіть і не згадує те від якої політ сили він потрапив до парламенту наголосивши, що він мажоритарник позафракційний) , але ж зараз вона не в моді)). При всій повазі, але ЦНАП у нас вже є, який має і повноваженя і приміщення і працівників, лише одне що він не виконує своїх функцій, будемо мати надію, що ново створений покаже приклад всім. Стосовно фінансування знаючи доходи в наш буджет навіть від цих перерахованих статей це копійки в межах 17 тис населення громади, ми як були дотаційні так і залишимся, просто шо раніше просили в района, а зараз будем просити напряму в уряду, а в них ми такі явно не одні)). Про критику від пана депутата президента і уряду, не смішіть людей!!!

 2. axabnrg сказав:

  Після реформи децентралізації об’єднана громада сама вирішуватиме, управлятиме, будуватиме своє майбутнє:
  http://shackijkraj.com/intervu/sergej-sidoruk-posle-reformy-decentralizacii-obedi.html

 1. Лютий 10, 2016

  […] У зв’язку з початком виборчого процесу в Радивилівській об’єднаній територіальній громаді і наступними виборами, призначеними в ній на 27 березня, сьогодні, 9 лютого, в Радивилові зустрівся з місцевими журналістами народний депутат України від Дубенського виборчого округу Олександр Дехтярчук і поділився своїм баченням перспектив адміністративно-територіальної реформи, нових можливостей, які відкриваються перед жителями Радивилова та сіл Немирівка, Батьків, Гаї-Лев’ятинські Немирівської сільської ради, сіл Дружба, Новоукраїнське, Малі Гайки Дружбівської сільської ради, сіл Башарівка, Перенятин, Старики, Приски Башарівської сільської ради, сіл Підзамче, Підлипки, Стоянівка, Казмірі, Круки, Адамівка Підзамчівської сільської ради, а також відповів на запитання кореспондентів. З деякими міркування народного депутата ми ознайомимо читачів трохи пізніше. […]

 2. Лютий 25, 2016

  […] Отож Олександр Дехтярчук сьогодні провів зустрічі і з жителями цієї громади, під час бесід постаравшись донести значення адміністративно-терито… […]

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.