Письменницькі твори про Радивилівщину

В історії Радивилівщини найчастіше об’єктом уваги ставала Берестецька битва 1651 року біля сіл Пляшева і Острів, на берегах Пляшівки і Стиру. Насамперед згадаємо вірш Тараса Шевченка “Ой чого ти почорніло, зеленеє поле?..” Цій же події присвятила свій роман у віршах “Берестечко» Ліна Костенко. Досить докладно про битву і причини поразки в ній вустами Богдана Хмельницького розповідається в романі «Я, Богдан» Павла Загребельного. Виразно звучить мотив Берестечка в романі «Чого не гоїть огонь» Уласа Самчука.

Часто до часів Хмельничини і теми Берестечка звертаються рівненські поети. Наприклад, Василь Басараба написав цілу поему «Калинова кров», яку випустив окремою книжкою 2001 року. Про козацьку звитягу в Берестецькій битві писали вірші письменники Євген Шморгун, Степан Бабій, Микола Тимчак, Микола Пшеничний, Петро Велесик, Любов Пшенична, Микола Береза, Надія Ярмолюк, Борис Боровець, Іван Пащук, Ростислав Солоневський, Василь Лящук, Анна Войнарович, Павло Рачок та інші.

berestechkoЗверталися літератори і до інших періодів в історії Радивилівщини. Євген Гудима поетично осмислював час виникнення міста Радивилів і роль у цьому князя Миколи Радзивила. У селі Теслугів мав замок і був похований 1589 року поет ХYІ століття Іван Журавницький, отож йому присвятив свою повість-есе 1990 року «Не бійся смерті» Григорій Нудьга. А Оксана Забужко 1993 року написала об’ємне оповідання «Жоравницькі» – справа в тому, що це прізвище (автора першого сатиричного вірша в українській літературі) записували свого часу по-різному – і як Журавницький, і як Жоравницький, з іменем Іван або ж Ян.

Часи Першої світової війни на Радивилівщині описували в своїх творах Ісаак Бабель («Кінармія»), Сергій Сергєєв-Ценський («Гаряче літо»).

Радивилів («Радзивилов») згадують у своїх творах і записах Федір Глинка, Лев Толстой, Козьма Прутков, Микола Гоголь (на радивилівських фактах із побуту митниці написано кілька сторінок біографії літературного героя Чичикова), Микола Лєсков, Михайло Шолохов (свого літературного героя Григорія Мелехова в романі “Тихий Дон” він послав служити до кордону в «Радзивиллово»), Володимир Броневський, Данило Мордовець (у Радивилів.info було вміщено уривок з його роману «Вельможна панна») та інші імениті і маловідомі письменники.

Наталя Мелих

кореспондент

You may also like...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.