Пляшева: старі фотографії пам’ятають усе

Упродовж усього  життя  в серці кожної людини живе любов  до отчого дому, до рідної  землі, на якій вона народилася і  виростала, до людей, які її оточували з дитинства, з якими вона спілкувалася.  Ця любов живить  людську душу, дає їй  силу  і наснагу у  хвилини  важких випробувань, бо духовне коріння, яким людина  від народження  поєднується  зі своєю  вітчизною, зі своїм народом, є найміцнішим  і найжиттєдайнішим.

На перехрестях шляхів,  на берегах  річок Стиру та Пляшівки розкинулося село  Пляшева,  неповторне своєю мальовничою природою, самобутньою  історією,  духовними  та історичними святинями.

Історія села Пляшева бере свій відлік з глибини віків. Першою  писемною згадкою про село  є акт Луцького замку від 1545 року, в якому воно згадується як «…городня Рогозинського с. Рогозино и с. Пляшова».  Отож цього року виповнюється 470 років від  того часу, як з’явилася перша писемна згадка про наше село.

За ці  довгі століття над Пляшевою пронеслося багато буремних подій. З плином часу село  зазнавало руйнувань і   поступово відбудовувалося,  змінювалося. На місцях старих храмів та будівель  виростали сучасні, з’являлися нові вулиці.   За цей час в минуле відійшло  не одне покоління людей. Вже багато чого забулося і загубилося у вирі часу, ставши минулим.

І якщо людині притаманно забувати про те, що було в минулому, то старі пожовклі фотографії памятають про минуле все.

Виставку старих світлин під назвою «Село Пляшева: старі фотографії пам’ятають все», приурочену до 470-ї річниці від часу першої писемної згадки про село Пляшева,  представлено до уваги відвідувачів  у музеї Національного історико-меморіального заповідника «Поле Берестецької битви».

Завдяки спільній роботі, проведеній науковими  працівниками музею НІМЗ «Поле Берестецької битви» та завідуючою клубу с. Пляшева Зозулею С.В., вдалося зібрати велику кількість давніх світлин, які розповідають про життя  села та його мешканців  у минулому столітті. Десятки  старих пожовклих фотографій були дбайливо збережені  нашими односельчанами у родинних фотоальбомах, у картинних рамах за склом, що колись традиційно прикрашали стіни чи не кожної  сільської хати.  Зібрана колекція нараховує кілька десятків цікавих і рідкісних  фотографій. На них можна побачити   рідні сільські вулиці, стару і новозбудовану  школи,  млин на річці Пляшівці, впізнати багатьох жителів  нашого села – ще зовсім маленькими чи юними,  юнаків та дівчат – нинішніх бабусь та дідусів, серед яких багатьох, на жаль, вже немає. Найдавніші фотографії із зібраної колекції  датуються приблизно 20-30 роками ХХ століття.

На світлинах закарбувалися миті з  життя нашого села та наших односельчан, тому вони стали безцінною частинкою його історії. А ще ці світлини особливі тим, що пробуджують в душах тих, хто їх споглядає, найтепліші спогади, які пов’язують їх з минулим.

Світлана Скруха, науковий співробітник Національного історико-меморіального заповідника  «Поле Берестецької битви» (с.Пляшева, Радивилівського району).

pl-1 pl-1a pl-2 pl-3 pl-5

Адміністратор

системний адміністратор Радивилів.info

You may also like...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.