Пляшеву хочуть забрати до Берестечка

Cело Пляшева Рівненської області, де проходила знаменита битва козацьких військ з польськими, об’єднати з містом Берестечком Горохівського району Волинської області пропонує голова Горохівської районної організації президентської партії, депутат Луцької міської ради Олександр Пиза.

Про це він написав у своєму блозі на сайті Горохів.com.ua.

З його слів, села навколо Берестечка, які нині перебувають у складі інших областей, історично були споріднені з містечком, і ця спорідненість відчувається й досі. Відновити історичну справедливість буде непросто, бо це питання не районної і обласної влади, а компетенція Верховної Ради.

«Пляшева і Берестечко штучно опинилися в різних областях, адже радянська влада намагалася знищити історичну пам’ять українців всіма можливими методами, в тому числі і шляхом штучного адміністративно-територіального усторою. Але я збираюся виступати з такою ініціативою і вона має шанс бути реалізованою, оскільки зараз розпочався процес децентралізації та об’єднання громад», – пише Олександр Пиза.Пляшева, Козацькі Могили

Загалом на Горохівщині значно більше місць, пов’язаних із Берестецькою битвою. Наприклад, шлях польських військ, який пролягав з Сокаля через Лобачівку. Пиза пропонує запровадити сучасну традицію історичної реконструкції, як це роблять про битву під Ватерлоо.

А ось відгуки під цією заміткою на сайті «Волинські новини»:

  • «А Пиза знає, скільки кілометрів між Берестечком і Пляшевою? Чи він думає, що метрів так 200 – 300? Навіщо ляпати невідь що, аби тільки ляпати. Не може сказати щось толкове – нехай краще взагалі мовчить».
  •  «Штучно-то штучно, але рівняни Пляшеву не віддадуть. І вирішити це питання можна, лише об’єднавши не Пляшеву і Берестечко, а історичну Волинь. А що, хтось завадить жителям Берестечка відвідувати Козацькі Могили? Вистачить Вам Княжого Володимира і Лучеська. А то нам доведеться в тернополян Кременець забирати».
  • «Пляшевська сільська рада висловилася за приєднання до Демидівської територіальної громади з центром у селищі Демидівці. Міжобласне переформатування громад – то складніше. Але якби жителі Пляшевської сільради наполягали на входженні до Берестечківської територіальної громади. Однак цього нема – і не буде».

До цих реплік можна додати й таку. Щодо місць, пов’язаних з Берестецькою битвою, – їх, поза сумнівом, набагато більше на Рівненщині, ніж на Горохівщині. Згадується про шлях польських військ. А чи відомо луцькому депутатові, що козацьке військо до Пляшевої йшло через Козин Радивилівського району, а окремі загоні – й через Радивилів? У зоні Берестецької битви опинилися не тільки населені пункти теперішньої Пляшевської сільради, а й сусідньої Рідківської. Відомий Козацький Редут на Дубенщині – це теж із тих подій 1651 року. А пропозиція запровадити історичну реконструкцію зовсім не нова, адже реконструкцію битви вже було здійснено з участю українських і польських ентузіастів у 2011 році.

Фото: група “Видиво” (Арсеній Бортник, Тарас Підгірняк та ін.).

Тарас Грушівський

кореспондент

You may also like...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.