Поетична мандрівка містами і селами
Впродовж усього життя в серці кожної людини живе любов до рідної домівки, до отчої землі, на якій вона народилася і зростала: хутірця, села, селища чи міста… Ця любов живить людську душу, додає їй сили у хвилини важких випробувань, бо духовне коріння, яким людина від народження поєднується зі своєю вітчизною, зі своєю землею, є найміцнішим, найжиттєдайнішим. Ця любов, немов невидима пуповина, назавжди пов’язує нас з рідними місцями. А творчих людей вона ще й надихає, даруючи неповторні миті духовного окрилення, сумних і радісних одкровень та прозрінь.
Отож кожен український хутірець, кожне велике чи маленьке село, селище, місто та містечко з його історією, з його минулим, є дорогоцінною перлиною, самобутнім і неповторним куточком нашого краю. Колись, у сиву давнину, розсипалися ці перлини по усій Україні: багато з них загубилося, і їх назви з часом зникли з географічних карт, ще до багатьох стукає сьогодні така ж сумна доля, а ще багато з них продовжують жити своїм життям, розповідаючи нам про своє минуле, часто оповите легендами і таємницями. Живуть села і містечка, а в них живуть і трудяться звичайні люди: хлібороби, вчителі, лікарі, інженери, художники, письменники та поети, і кожен з них прославляє свою маленьку батьківщину своєю працею, справами, Словом.
Сьогодні хочу розповісти вам про одну цікаву книгу під назвою «Поетична топоніміка. Поезія та проза про міста і села України», яка народилася завдяки таким людям. Це альманах, що вийшов у м. Хмельницькому в кінці листопада минулого 2015 року. Мета книги – привернути увагу до сіл і міст України, до їхньої історії, донести її до широкого кола читачів.
Тираж книги (340 примірників) був виданий на кошти її співавторів. До створення збірника долучилися 77 авторів, а увійшли до нього їх прозові та поетичні твори, короткі історичні довідки про 90 населених пунктів України. В книзі представлена широка географія: Хмельниччина, Львівщина, Вінниччина, Дніпропетровщина, Івано-Франківщина, Київщина, Рівненщина, Тернопільщина. Черкащина, і ін.. Самобутність даного альманаху у тому, що тут художнє слово поєдналося з географією. Чи не вперше словесники, поети і прозаїки з різних куточків України звернулися до історичної географії. Тому у цьому збірнику – і література, і географія, і фольклор, і топоніміка… Видання багате і цікаве, насичене. На мою думку, це лише перша частина альманаху під назвою «ПОЕТИЧНА ТОПОНІМІКА», адже багато хто з краєзнавців та творчих людей не знав про існування такого проекту і не зміг чи не встиг до нього долучитися. У книги ще обов’язково має бути продовження (не один, а декілька томів).
Цікаво, що ідея створення даного збірника з’явилася у Фейсбук-спільноті відомої подільської письменниці, автора більше десятка книг, просвітянки, поетеси, члена Національної спілки журналістів України та Національної спілки краєзнавців України Любові Андріївни Сердунич, яка мешкає на Хмельниччині. Саме Любов Андріївна і стала редактором-упорядником даної книги. На її тендітні плечі лягла уся клопітка і титанічна праця, пов’язана з виданням книги. Адже співавтори і редактор спілкувалися виключно віртуально – через Інтернет. Всю отриману інформацію Любові Андріївні доводилося впорядковувати і редагувати. За це їй – наш низький уклін і щирі слова вдячності. Ініціатором видання даної книги стала праправнучка Івана Яковича Франка – Олеся Франко зі Львова.
«У наш бурхливий час, коли політичні пристрасті перехлюпуються через край, коли в Україні йде війна, розпочата сусідською імперією, коли кожна людина почувається все менш захищеною, коли спрагла душа нерідко не може знайти цілющої джерелиці, – у такий час кожному потрібен спокій і тиша, порада або відверта розмова, від яких відлягло б від серця, стало б спокійніше і легше дихати, боротись і просто жити. Саме такі сподівання покладаємо на роль цього збірника,» – написала у передмові до книги редактор і упорядник Любов Сердунич.
Приємно, що до цього проекту з Рівненщини, окрім мене, долучилися Людмила Шумейко (Сас) з Млинова, Лілія Хомич з с. Колки Дубровицького району, що також родом із Млинова, Тетяна Корнійчук з с. Малий Стидин Костопільського р-ну, Надія Таршин, уродженка с. Сморжів, яка мешкає сьогодні на Дніпропетровщині. Отож у збірку, за щасливим збігом обставин і завдяки можливостям, які дарує нам усім Інтернет, потрапили і мої рідні села – Пляшева та Острів (Радивилівського району). У Пляшевій я народилася, виросла, тут живу і працюю. Із селом Острів у мене пов’язані теплі спогади про моє дитинство, адже тут також моє коріння… Тому презентацію книги хотілося б провести у рідній школі у Пляшевій, а також в Острові, подарувати її до шкільних бібліотек, щоб вона стала в нагоді вчителям і учням.
Особисті враження. Сказати, що книга – чудова і дуже цінна, – не сказати нічого. Ця книга має Душу, бо випромінює тепло і любов, бо ними пронизані чи не всі твори. А ще – це неймовірний заряд натхнення і наснаги для творчості і … можливість ближче познайомитися з тими, кого єднає любов до Слова та до рідного краю. Тому книгу перечитую знову й знову.
Нині триває презентаційний тур книги та письменників, що долучилися до її створення, населеними пунктами України. Презентації вже відбулися на Хмельниччині, у Львові, Вінниці… Перші враження та відгуки про книгу вже з’явилися на шпальтах обласних та районних газет, на інтернет-сайтах, зокрема, інформація про книгу є у Вікіпедії. Надалі у “Поетичної топоніміки” – презентація ще в багатьох неповторних і мальовничих містах та селах, твори про які увійшли до видання.
Світлана Скруха, село Пляшева, Радивилівського району Рівненської області.
Сердечно дякую, пані Світлано, за такий гарний відгук! Дуже професійно Ви написали! Щиро! З любов’ю! 🙂 І добірка Ваших віршів про Берестечко, Пляшеву, село Острів – просто золото у “ПОЕТИЧНІЙ ТОПОНІМІЦІ”! Щиро дякую!