Села коло Радивилова пропали…

Старі географічні карти доносять до нас чимало цінної інформації, яка розгубилася з плином часу. Ось переді мною не така вже й давня карта, на ній Радзивилів-Radziwiłłów (Радивилів), надрукована 1924 року, за часів Польщі. Минуло тільки 90 років, але багато чого змінилося.

Ну, насамперед впадає у вічі, що Радивилів розрісся, наприклад, мікрорайону Цибухів за залізницею вздовж вулиці в сторону Немирівки ще взагалі не було. А роль головних доріг – поряд з тими, що вели в сторону Крупця і Немирівки – відігравали й вулиці в напрямку Білої Криниці (на карті позначені Білокриниця і Вапнярка) та через Лев’ятин до колишнього пункту перепуску через російсько-австро-угорський кордон при головній дорозі з Радзивилова в Броди (нині межа Рівненської і Львівської областей). У 20-30-і роки при цій другій вулиці, від Лев’ятина до тодішньої межі Волинського воєводства, триватиме забудова поселення польських осадників (нині від тієї вулиці за Лев’ятином та від поселення в полі не збереглося жодних слідів).

Радивилів, картаВпадає у вічі, що дорога від Лев’ятина не тільки виводила на шлях у Броди, а й перетинала його і виводила на стару, відому ще з середньовіччя польову дорогу в напрямку села Язлівчик, де та вливалася у шлях на Луцьк (за Польщі він став центром воєводства).

На старій карті бачимо, що став біля Радивилова позначений назвою Кубань (нині Молодіжний), існував невеликий ставок і біля Лев’ятина. На інших, більш давніх картах той же радивилівський став мав назву Кувань.

Перестали існувати села Сирнова (на карті – Сарнова, на тому місці розташоване міське сміттєзвалище) та Суходоли південніше Лев’ятина, за залізницею (на тому місці тепер росте ліс, який дев’яносто років тому починався за кількасот метрів від поселення і носив назву Фільварський).

На території міста позначені шість храмів і каплиць. З них не збереглися одна церква (біля залізничної станції) і одна каплиця (біля дендропарку).

Карта дає підставу і для порівняльного аналізу більш віддалених від Радивилова поселень, але це вже може стати темою іншої статті.

 

Володимир Ящук

член Національної спілки журналістів України

You may also like...

1 Response

  1. Микола сказав:

    То будівники світлого майбутнього всього людства зробили, щоб села пропали.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.