Поряд із Радивилівщиною – Національний парк «Північне Поділля»

ТринігНаціональний природний парк «Північне Поділля» створено з метою збереження цінних природних та історико-культурних комплексів і об’єктів Північного Поділля, включаючи реліктові екстразональні степові угрупування та букові лісостани, для підтримання екологічної природної рівноваги в регіоні, створення умов для відпочинку та туризму, здійснення науково-дослідних робіт, проведення екологічної освітньо-виховної роботи.

Започатковано заповідну справу на території парку ще у XIX столітті: у 1886 році граф Володимир Дідушицький на своїх землях створив перший у Європі законодавчо закріплений заповідний об’єкт «Пам’ятка Пеняцька» для збереження «на всі часи» унікальних, корінних та рідкісних угруповань рослин і тварин. У 1904 році розпочинаються спроби розгорнути планомірні науково-природничі дослідження, спрямовані на виявлення природних об’єктів, які заслуговують на охорону. У 1931 р. був створений  степовий резерват «Макітра» на площі 4 га поблизу с. Суховоля Бродівського р-ну Львівської обл. У 1941 р. до заповідних об’єктів місцевого значення у Львівській області було віднесено г. Біла Гора (гора Маркіяна Шашкевича) біля с. Підлисся Золочівського району. До кінця 1998 р. було створено 18 об’єктів природно-заповідного фонду, які складали основу наукового обгрунтування створення Національного природного парку «Північне Поділля».

Національний природний парк «Північне Поділля» було створено Указом Президента України №156 від 10 лютого 2010 року на територіях Бродівського, Буського та Золочівського районів Львівської області.

Площа: 15587,92 га, у тому числі надано у постійне користування 5434,4 га. Підпорядкування: Міністерство екології та природних ресурсів України.

Національний природний парк «Північне Поділля» поєднує території, які відносяться до північної частини Подільської височини, що стрімким уступом обривається до рівнини Малого Полісся. До складу парку увійшло багато об’єктів природно-заповідного фонду. Парк має чудовий потенціал для еколого-освітньої, науково-дослідної, рекреаційної та туристичної діяльності. «Північне Поділля» належить до парків кластерного типу – окремі його території розташовані на значній відстані одна від одної.

Наукові дослідження на території парку проводяться з метою вивчення природних процесів, забезпечення постійного спостереження за змінами екосистем, екологічного прогнозування, розроблення наукових основ охорони, відтворення й використання природних ресурсів та особливо цінних об’єктів.

Парк має договір про співпрацю з Національним природним парком «Кременецькі гори», природоохоронна територія якого – в межах низькогірного пасма Кременецькі гори (розташований Національний парк на території Кременецького та Шумського районів Тернопільської області і, отже, теж – по суті – сусідить із Радивилівським районом).

На наукових засадах розробляється функціональне зонування національного природного парку  «Північне Поділля». В заповідну зону мають увійти найцінніші букові праліси та степові екстразональні ділянки, на яких масово ростуть ендемічні та реліктові види й фітоценози, території у верхів’ях витоків Західного Бугу, Стиру, приток Серету.

Туристичні маршрути: “Маркіянові місця”, “Святогірський”, “Триніг”.

Е-mail: park_pp@ukr.net

Поштова адреса: вул. Гагаріна, 2-б, с. Підгірці, Бродівський р-н, Львівська обл., 80660.

(За матеріалами сайту Національного природного парку «Північне Поділля»).

Тарас Грушівський

кореспондент

You may also like...

2 коментарі

  1. Микола сказав:

    На Радивилівщині теж є ділянки лісів і лугів, які варто зберегти. Чи цим хтось займається?

    • Редактор сказав:

      Наскільки відомо, цим ніхто не займається. Але серед науковців національного природного парку «Північне Поділля» є радивилівець, який, очевидно, вже поставив це питання.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.