Пожежне депо в Радивилові – з дев’ятнадцятого століття

На поштовій картці 1917 року з видом пожежного депо в Радивилові (тоді – “Радзивиловъ”) добре видно напис на стіні: “1899 РПО”. Це вказує на рік спорудження депо з каланчею (спостережною баштою). Фото дає уявлення, яку форму носили пожежники. Публікується також зображення звороту поштової картки, котру, як видно, було випущено видавництвом контрагентства А.С.Суворіна. “РПО” розшифровувалося як “Российское пожарное общество”. Було утворене 14 червня 1892 року на I з’їзді російських діячів з пожежної справи.

Листівки з видами Радивилова на початку ХХ століття випускало агентство, створене тим самим Олексієм Суворіним, який приятелював із Антоном Чеховим, писав фейлетони, займався театром. Видавничу справу після смерті Суворіна в 1912 році продовжували його компаньйони.

У Радивилові, за даними О.Цинкаловського, на початку двадцятого століття з більш важливого були: волосне правління, міщанська управа, пошта й телеграф, залізнична станція, земська поштова станція (кінна), суд, нотар, митниця, прикордонна волинська бригада, полк донських козаків, приватна жіноча гімназія, 2-класна єврейська школа, 2-класна сільська, однокласна єврейська, земський католицький дім для престарілих, єврейський будинок для старців, пожежна охорона, громадський клуб, позичкова й страхувальна аґенції, 2 акушерки, аптека, аптечний склад, 5 аптечних кіосків, 122 крамниці, 3 книгарні, З стоматологи, кіно, 4 фабрики віденських меблів (87.000 руб. річного продажу), контора з експорту пшениці, 2 водяні млини (68.000 пудів річного продажу), фабрика мила, пивоварня, фабрика перламутрових ґудзиків, фабрика свічок, 2 друкарні, 5 ресторанів, 3 фотоательє, 10 збіжжєвих контор, представництво фірми машин для шиття «Зінґер», 5 експлуатаційних контор, 5 фірм з експорту яєць.

Коли в Радивилові організували пожежну команду? Ймовірно, через деякий час після великої пожежі 1854 року. Її описав кременецький повітовий стряпчий 8 серпня 1854 року. Пожежа сталася в ніч з 4 на 5 число того місяця в «містечку Радзивилові, спадкоємців поміщика генерал-майора Казимира Турна, а в дожиттєвому володінні генеральші Гелени Турно». Довідуємося, що спочатку зайнявся будинок міщанина І. Торченюка, а потім було «винищено серед містечка єврейських будинків кам’яних 5 на суму 11400 рублів, у тому числі один дім купця Данила Гартенштейна, котрий до виселення його звідси в місто Могилів був ним страхований від вогню у 8000 рублів; дерев’яних будинків – 24, крамниць кам’яних – 50, дерев’яних – 73 вартістю 7649 рублів, заодно в будинках і крамницях сих згоріло майна жителів на 32510 рублів, а всього пожежею завдано збитку на 51559 рублів сріблом. Загиблих при сьому випадку не було».

Далі повідомлялося: «…тутешній купецький син Давид Клейнман об’явив командиру запасної роти Волинської бригади прикордонної варти капітану Шашину, що пожежа виникла від здійсненого підпалювання зловмисними особами», він чув, як «у юрмі народу перемовлялися, що пожежа виникла від підпалу…». «І хоча на місце оного негайно прибув я з поліцейськими служителями, – писав стряпчий, – зібралися належні чини місцевої етапної команди з начальником прапорщиком Тушинським, і розквартированої тут 6-ї сотні Донського козачого 847 полку з військовим старшиною Назарьєвим, і прикордонної варти з командиром полковником Каверіним, чиї команди діяли в усьому старанні й турботливості, але враз припинити вогню, при існуючому з південного боку вітрі, було неможливо, бо майже всі будівлі дерев’яні, криті гонтою, а перед тим довго стояла непомірна суша…». Як бачимо, в цьому записі пожежна команда ще не згадується, бо її не існувало.

У 1869 р. від пожежі постраждала кладовищна церква Павла Фівейського, але була відремонтована і добудована двома боковими вівтарями.

Поштова картка дає підстави стверджувати, що пожежна служба в Радивилові була запроваджена лише наприкінці дев’ятнадцятого століття, а відповідне приміщення вивершили в 1899 році. Публікацію підготував Володимир ЯЩУК.

Так виглядали пожежники Російської імперії на початку ХХ століття. Такий вигляд вони мали і в Радивилові. (Це фото не радивилівське).

Редактор

головний редактор Радивилів.info

You may also like...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.