Православний митрополит – родом із Крупця

Митрополит Іоанн, який у миру був знаний як Іван Теодорович, народився 6 жовтня 1887 року в розташованому поблизу Радзивилова (Радивилова) містечку Крупець Волинської губернії (нині село Радивилівського району). Завдяки своїй активній церковній діяльності став відомим українським духовним діячем. Був ієрархом створеної 1921 року Української автокефальної православної церкви, митрополитом Української православної церкви США, митрополитом Української православної церкви Канади.

Його молодість припала на складний період української історії. У період Перших визвольних змагань служив капеланом так званої Сірої дивізії Армії УНР. Згодом став єпископом у Кам’янці-Подільському. Адже в час визвольних замагань українців 1917 – 1921 років це місто виявилося головним центром формування військ Української Народної Республіки.

Митрополит Іоанн ТеодоровичУ 1924 році Теодорович виїхав за океан. І того ж року став керівником «липківської» української єпархії в Америці та Канаді. «Липківська» – від прізвища першого митрополита Київського і всієї України відродженої 1921 року Української автокефальної православної церкви Василя Липківського, якого у 1937 році розстріляли за вироком більшовицької «трійки» НКВС. УАПЦ канонізувала його 1997 року як священномученика.

Проживав Іван Теодорович у місті Філадельфія (США). 27 серпня 1949 року в Нью-Йорку був рукоположений у єпископи. А 16 жовтня 1950 року церковна група, яку єпископ очолював, об’єдналася з групою архієпископа Мстислава (Скрипника).

За інформацією Вікіпедії, НКВС-КДБ вело «оперативне стеження» за єпископом УАПЦ Іоанном (Теодоровичем), бо, на їх думку, він мав «шкідливу мету об’єднати українських емігрантів у боротьбі за самостійність України».

Іоанн Теодорович – автор праць на релігійну тематику. Помер 3 травня 1971 року у Філадельфії. Похований на українському православному цвинтарі в місті Саут-Баунд-Брук (штат Нью-Джерсі, США). Зараз на цьому далекому цвинтарі, за півгодини поїздки до атлантичного узбережжя і лише за годину – до Нью-Йорка, – понад 6 тисяч могил відомих українських діячів – політиків, державотворців, вчених, служителів церкви, письменників, художників, меценатів, музикантів. Деяким із них у різні часи випало побувати на Радивилівщині (патріарх Мстислав Скрипник, Тарас Бульба-Боровець, Олег Штуль-Жданович та ін.)…

(Використано статтю і фото з Вікіпедії).

Редактор

головний редактор Радивилів.info

You may also like...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.