Присвятив себе вивченню законів ботаніки

Ми не без підстав гордимося відомими людьми, яких Радивилів і Радивилівщина дали науці, культурі. У Радивилові народилися композитор Герман Жуковський, історик Юрій Киричук, професор медицини Семен Кац, дипломат Микола Гірс, олімпійський чемпіон Антон Кушнір, у селі Батькові – історик Орест Фотинський, у Березинах – поет Григорій Чубай, у селі Острові – доктор мистецтвознавства Раїса Захарчук-Чугай, в Іванівці – історик Володимир Шелом’янцев-Терський та інші. Наше Інтернет-видання більшою чи меншою мірою розповідало про них.

Kolischuk-Vasyl-HrygorovychА сьогоднішня розповідь – про ще одного земляка, дендролога Василя Коліщука. Дендрологія — розділ ботаніки, котрий вивчає деревні рослини (дерева, чагарники та чагарнички), їх будову, життєдіяльність та еволюцію. 

Народився Василь Григорович Коліщук 1 лютого 1927 року в селі Ситне, нині Радивилівського району. А в той час наш край перебував у складі Польщі. Завдяки наполегливості в навчанні Василь не тільки успішно освоював початкову освіту, а й зміг закінчити вуз – Львівський сільськогосподарський інститут (у 1951 році), зайнявся науковими дослідженнями.

Працював в Інституті агробіології Академії наук України (1951 – 1954 роки); затим десять років трудився у Науково-природознавчому музеї АН України у Львові – був вченим секретарем, старшим науковим співробітником. У 1965 – 1970 роках працював у Києві – в Інституті  ботаніки Академії наук України, звідки був переведений у Львівське відділення цього Інституту (1970 – 1977 роки). Тут і захистив докторську дисертацію як біолог (у 1972 році). Отримав професорську посаду на кафедрі дендрології Українського лісотехнічного університету у Львові, з 1981 року – професор.

Основний напрямок наукових досліджень доктора біологічних наук Василя Коліщука – біологічна продуктивність фітоценозів лісових і чагарникових біогеоценозів. Запропонував низку методик вивчення приросту дерев і рослин і його залежності від екологічних чинників, методику визначення віку дерев. Обґрунтував можливі шляхи морфологічної еволюції від дерев до трав через сланкі форми рослин. Склав ряди динаміки приросту деревини (дендрошкали) за останні 1200 років для сосни і дуба рівнинних регіонів України.

Статті нашого земляка опубліковані в спеціалізованих наукових виданнях. Він співавтор книги «Ботаніка. Систематика рослин» (Львів, 2009).

При підготовці цієї замітки використані факти зі статті, присвяченої В.Г.Коліщуку в «Енциклопедії сучасної України».

Тарас Грушівський

кореспондент

You may also like...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.