Про збереження культурної спадщини історичної Волині

На території етнорезиденції «Ладомирія» в містечку Радивилів на Рівненщині відбувся симпозіум «Збереження культурної спадщини історичної Волині». На заході були присутні представники управлінь культури та краєзнавчих музеїв Волинської, Рівненської та Хмельницької областей. Вони обговорили важливість збереження артефактів традиційного одягу етнографічного регіону Волині та можливості для оцифрування колекцій вбрання, які знаходяться у музеях.

Ініціаторами події стала команда «Ладомирії», яка вже давно працює над збереженням та популяризацією традицій та культури Великої Волині, історичного регіону, який об’єднує Волинську, Рівненську та частини Львівської, Тернопільської, Хмельницької і Житомирської областей.

Під час події для гостей було презентовано онлайн-платформу з експонування та відтворення автентичного одягу, де користувачі можуть не тільки оглянути десятки сорочок, камізельок, спідниць, свит, а й завантажити матеріали для їх самостійного пошиття.

Володимир Дзьобак, історик, засновник етнопарку «Ладомирія», прокоментував подію: 

«Відбулася без перебільшення визначна подія для подальшого дослідження і відродження культури, етнографії та історії Волині. Ми показали нашим гостям локації етнопарку, розповіли про певні здобутки і перспективи розвитку. Після цього в «Камінній залі» ми всі разом обговорили перспективи збереження культурної спадщини Великої Волині. Була жвава дискусія, гострі запитання, певні пропозиції і застереження, що само собою зрозуміло для такого великого проекту. Однак у кінці зустрічі всі учасники погодилися брати участь у комлексній програмі збереження спадщини Великої Волині як цілісного проєкту всього нашого регіону. Дуже радісно було бачити консультанта з питань туризму Волинської обласної ради Станіслава Ольшевського, який давно обіцяв до нас завітати, директора Волинський краєзнавчий музей пані Оксану Важатко, доброго друга нашого проєкту Людмилу Мірошниченко, мегаталановиту і різносторонню Тетяна Яцечко-Блаженко, яка дуже багато зробила для популяризації роботи Центр дослідження і відродження Волині… Приємно, що багато пропозицій співпраці, удосконалення нашої роботи вніс директор Дубенського замку Леонід Кічатий. За що ми йому надзвичайно вдячні! Надіюся на продовження плідних ділових стосунків між нашими організаціями.

Чудово, що долучилися до проєкту інші регіони Волині. Директор музею в Старокостянинові Муляр Василь Ігорович та багато інших наших гостей. Приємно було бачити в гостях «хресну маму» Центру – Алла Українець. Вдячні відомому краєзнавцю Галині Данильчук за візит до нас. Разом обговорили перспективи і плани наповнення 200-літньої хати з Рівного, з вулиці Тараса Шевченка, 113. Вдячний доброму приятелю Миколі Бендюку за чудову організацію зустрічі і за активну участь в обговоренні. І, звичайно, всім членам нашої команди – за підготовку і проведення сьогоднішньої події. Продовження буде. Тільки об‘єднавши наші зусилля, ми спільно зможемо досягнути бажаного результату – дослідити і відродити різні сфери духовного життя нашої Волині! У що віримо і над чим усі ми працюємо».

Станіслав Ольшевський, консультант з питань туризму Волинської обласної ради, поділився враженнями про захід та перебування в етнорезиденції: 

«Етнорезиденція «Ладомирія» знаходиться в містечку Радивилів, який згадується вперше 1564 року, названий на честь тодішніх власників. Це нетривіальний етномузей, тут зібрані колекції українського одягу, предмети старовинного побуту, зразки селянського житла та ремесла, досвід останнього точно передавався поколіннями. «Волинський серпанок» – це теж історія про «Ладомирію», наш серпанок – це легка і надтонка лляна тканина із вишивкою, яку виготовляли на Волині. «Волинський серпанок» – унікальна спадщина ткацького мистецтва, що претендує на місце у списку нематеріальної спадщини ЮНЕСКО. Разом з тим самий ТОП того, що треба знати про «Ладомирію», – це команда та історія, яку творить Володимир Дзьобак, і те технологічне рішення, яке дає можливість акумулювати на одному онлайн-ресурсі базу одягу, зразків вишивки, орнаментів, предметів тогочасного одягу з регіонів історичної Волині. Абсолютно безкоштовно можна оцифрувати як музейні чи приватні колекції автентичного волинського одягу, а на сайті www.online.ladomyriia.com буде доступна оцифрована копія одягу та лекала, які можна просто скачати. І взагалі там багато цікаво, наприклад – історичні світлини, до яких ви можете додати і власні. Однозначно: це крутий майданчик, аби популяризувати і не втрачати наші автентичні цінності!».

Тетяна Яцечко-Блаженко, історик: 

«Відвідали неймовірне місце на туристичній мапі – етнорезиденцію «Ладомирія» в містечку Радивилів, яка кілька днів тому стала переможцем головної туристичної премії України Ukraine Tourism Awards 2021 у номінації «Регіональний прорив року». Я вже кілька років є членом команди цього проєкту і дуже цим пишаюсь. Велике дякую за запрошення та теплий прийом Володимиру Дзьобаку, засновнику «Ладомирії». Мали змогу в тісному колі однодумців обговорити майбутні спільні проєкти істориків, музейників. Будемо й надалі співпрацювати та популяризувати історію, традиції Волині. В скорому часі завітаємо в «Ладомирію» у складі більшої делегації з Волинської області, адже є чому повчитись. Особливо коли мова йде про техніку ткацтва, вишивки та архітектури Волині».

https://www.tenews.org.ua/post/show/1640618461-vidbuvsya-simpozium–zberezhennya-kulturnoi-spadschini-istorichnoi-volini

Редактор

головний редактор Радивилів.info

You may also like...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.