Пробудив наш край до національно-патріотичних дій

17 вересня вранці на вісімдесят восьмому році життя помер видатний український письменник, лауреат Шевченківської премії і Герой України Роман Іваничук. У його біографії була й причетність до відродження вшанування героїв Берстецької битви 1651 року.

Роман Іваничук, ЛьвівКомуністичні ідеологи постаралися знівелювати колись масово підтримувану народну традицію в дев’яту п’ятницю після Пасхи вшановувати пам’ять козаків, які воювали за свою свободу й незалежність у далекому сімнадцятому столітті на полях біля сіл Пляшева і Острів (нині Радивилівського району).

Лише в 1989 році, вперше за всі повоєнні роки, на території музею-заповідника «Козацькі могили» в селі Пляшева відбувся мітинг, над яким майоріли національні синьо-жовті прапори. На мітингу виступив письменник Роман Іваничук, і його громадянська позиція, і його патріотичне слово мали неабиякий резонанс.

Районна газета «Прапор перемоги» (Радивилів, тоді – Червоноармійськ) не могла обійти увагою цей факт, але в замітці від 6 червня 1989 р. «Розмова на «Козацьких могилах», а особливо в статтях «Під жовто-блакитними прапорами», «Національна свідомість: надбання, пошуки» райком партії постарався змістити акценти і надати цій події свого тлумачення.

Однак приклад Романа Івановича виявився визначальним, та й сама політична атмосфера напередодні розпаду СРСР змінили ставлення до козаччини, до національно-визвольного руху українців. Уже через рік, 16 червня 1990 року, в Пляшевій виступали відомі політики В’ячеслав Чорновіл, Левко Лук’яненко та інші.

Берестецька битва здавна цікавила Романа Іваничука. Ось його запис у книзі відгуків заповідника в Пляшевій, залишений 9 серпня 1967 року: «Своїми словами важко висловити глибоке зворушення, хвилювання і задуму, тож хай допоможе мені Т. Г. Шевченко: «…все загине — слава не поляже, не поляже, а розкаже, що діється в світі, чия правда, чия кривда і чиї ми діти».

Згадати про це саме сьогодні дуже необхідно. Вічна пам’ять геніальному майстрові слова!

Володимир Ящук

член Національної спілки журналістів України

You may also like...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.