Радивилів.info: до замків Поділля. Фоторепортаж

Радивилів розташований в оточенні цікавих історичних місць – звідси легко зібратися поїхати на екскурсію в Олеський, Підгорецький чи Дубенський замки, навіть до Луцького чи до загадкових руїн Кременецького не так-то вже й далеко. Але пора масових відпусток, пора літніх «вилазок» у романтичні місця вже настає, і ми будуємо плани.

Інтернет-видання Радивилів.info організувало для своїх працівників дводенну поїздку до більш віддалених замків – до відомих і маловідомих замків Поділля: Кам’янець-Подільського, Хотинського, Скалатського, Скала-Подільського, Чортківського. Маршрут поїздки – на Тернопіль, далі їхали на Скалат – Сатанів – Чемерівці. Чесно сказати, дуже пожалкували, що після відвідання міста районного значення Скалат, розташованого за тридцять кілометрів від Тернополя, після огляду тут гарно збереженого середньовічного замку ми не повернулися назад в обласний центр і не вибрали іншої дороги. Адже далі чекали не просто суцільні вибоїни на шляху, а й справжнє бездоріжжя, коли в’їхали в лісову хащу заповідника “Медобори». Виявляється, позначена на карті автодорога мало схожа тут на проїжджу, бо одна глибока вибоїна переходить у другу, ще глибшу, і так не один, не два кілометри…

Фортеці Кам’янця-Подільського Хмельницької області і Хотина Чернівецької області входять до семи чудес України. Відстань між цими містами – лише приблизно 30 кілометрів. Тож туристи не оминають нагоди за один приїзд побувати в обох фортецях.

Власне, Кам’янець-Подільський славиться не тільки фортецею, а всім своїм Національним історико-архітектурним заповідником «Кам’янець». Звичайно, він справив неабияке враження. Тим паче, що якраз святкувався День міста, з цієї нагоди проводився щорічний фестиваль повітряних куль.

При в’їзді в місто зі сторони Хотина вражає каньйон – глибока вузька долина річки Смотрич із стрімкими скелястими схилами висотою до 50 метрів. Міст через цю долину – найвищий в Україні (54 м), за цікаву архітектуру отримав назву «Стрімка лань».  Мало того, нам випало стати свідками, як екстремали, прихильники такого виду спорту, як банджі-джампінг, здійснювали з нього стрибки. Причому здійснювали не на показ публіці, а за оплату в 180 грн. і виключно для власного задоволення.

Фестиваль повітряних куль біля Кам’янець-Подільської фортеці проводився надвечір, і призахідні промені сонця по-особливому підсвічували їх політ.

Хотинська фортеця на крутому березі Дністра теж западає в душу назавжди, але, на відміну від Кам’янця, де панувало свято і територія замку вирувала розвагами, в Хотині все вказувало на триваючі реставраційні роботи. Втім, це зовсім не заважало екскурсантам, тим паче, що фортецю цікаво оглядати зсередини, але ще цікавіше – ззовні, з довколишніх пагорбів чи від ріки.

З Хотина поверталися через Кам’янець-Подільський, але подальшу дорогу вибрали через Скалу-Продільську, Чортків, Теребовлю…

Фотографували замок у розташованому біля річки Збруч  селищі Скала-Подільська Борщівського району, тут збереглися руїни порохової вежі, оборонних мурів і палацу. Біля замку – геологічна пам’ятка природи місцевого значення «Відслонення силуру в Скалі-Подільській». Поряд із селищем можна побачити вражаючий за глибиною і територією спеціалізований кар’єр.

У місті Чорткові руїни замку ХYІІ століття розташовані на пагорбі, тож впадають у вічі звіддаля. Деякі мури ще виглядають досить міцними, однак більшість споруд напівзруйновано, реставрувати їх неможливо.

До речі, на цьому маршруті для мандрівника відкривається змога оглянути ще й руїни замку в Теребовлі, а головне – побачити тут 2 віадуки, між іншим, з 5 на Західній Україні (віадук – міст на високих опорах через глибокий яр або ущелину).

Коли дозволяє час, можна зробити зупинку в Тернополі чи в селищі Підкамінь завернути до розташованого на пагорбі старовинного Домініканського монастиря і розташованого на сусідньому пагорбі велетенського Каменя.

Хоча, напевно, то вже може стати приводом для іншої екскурсійної поїздки.

Тарас Грушівський. Фото автора.

У Кам’янці-Подільському:

Кам'янець-Подільський, каньйон СмотрицькийКам'янець-Подільський, містКам'янець-Подільський, містКам'янець-Подільський, фортецяКам'янець-Подільський, фортецяКам'янець-Подільський, фортецяКам'янець-Подільський, фортецяКам'янець-Подільський, фортецяХотинська фортеця:

Хотинська фортецяХотинська фортецяХотинська фортецяХотинська фортецяХотинська фортецяСкала-Подільська (2 фото) і Скалат:

Скала-Подільськаskala-2Скалат

Чортків:

Чортківський замокЧортківський замокЧортківський замок

Тарас Грушівський

кореспондент

You may also like...

1 Response

 1. Тетяна сказав:

  Мабуть, через нестачу часу, а може, через необізнаність ви не побачили кілька колоритних руїн замків:
  село Жванець біля Дністра, мур замку над річкою Жванчик, 15-17 ст.,
  селище Сатанів на Хмельниччині, руїни замку 14-16 ст.,
  селище Гримайлів, руїни замку 19 ст., це за 15 км від згаданого вами Скалата,
  за Тернополем – у сторону Бродів: селище Залізці (Заложці), руїни замку 16-17 ст.,
  на іншому напрямку, біля Чорткова:
  селище Микулинці Теребовлянського району, руїни замку 16-18 ст.
  І це, мабуть, ще не все, бо всього й сама не знаю…

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.