Радивилів під захистом Бродівського замку
Територія, на якій знаходиться Бродівський замок (поряд – міський базар), з давніх давен приваблювала жителів тутешньої околиці як місцевість, де можна було сховатися від ворогів, знайти притулок у скрутну хвилину.
Ця територія вважається одним з найбільших ймовірних місць локалізації дитинця давньоруських Бродів.
Можливо, наприкінці 80-х рр. XVI ст. тут спорудив свій дерев’яний оборонний двір засновник Бродів на магдебурзькому праві (1586 р.) белзький воєвода Станіслав Жолкєвський.
Після придбання Бродів у 1629 р. Станіславом Конєцпольським, тодішнім польним гетьманом, тут будується замок нового бастіонного типу (1630-1635 рр.). Його архітекторами були відомий французький інженер Гійом Левассер де Боплан та італійський будівничий Андреа дель Аква. Замок у плані був п’ятикутником і складався з п’яти бастіонів та куртин (валів), в середині яких знаходились каземати. Замок оточував глибокий рів, що час від часу наповнювався водою. В’їзд в середину фортеці здійснювався греблею та через звідний міст. На дитинці до середини XVIII ст. знаходились дерев’яна каплиця та дерев’яний будинок, в якому жили власники міста та коменданти фортеці.
У 1648 р. замок витримав кількатижневу облогу козацьких військ Б.Хмельницького. Під час Берестецької битви твердиня відігравала роль польської військової бази. Звідси транспортували гармати для обстрілу козацького табору на річці Пляшівці біля села Острова. Також тут тримали полонених козаків.
Наприкінці 1660-х рр. було проведено ремонт фортеці, і в разі небезпеки тут знов могли переховуватись люди. Зокрема, так було під час турецьких походів 1672, 1676 рр.
З 1682 р. Броди перейшли у власність родини Собеських, яка дала Польщі короля Яна ІІІ.
З 1704 р. Бродами володіла родина Потоцьких. Замок перетворився на одну з їхніх резиденцій. У середині XVIII ст. над брамою спорудили барокову вежу з годинником, а на дитинці – двохповерховий палац. Перед замковою брамою збудовано равелін. Очевидно, що будівничим цих споруд був військовий інженер і власник міста в 1751-1760 рр. – Станіслав Потоцький. До речі, він володів і Радивиловом.
Тоді ж замок став місцем розкішних дійств. Так, 17 грудня 1732 р. тут відбувається грандіозний феєрверк на честь прибуття власника Бродів Юзефа Потоцького з дружиною Людвігою. 2 лютого 1755 р. в замку проведено карнавал з нагоди весілля старшої доньки Станіслава Потоцького – Теофілії.
В XVII-XVПI ст. замок неодноразово відвідували монархи Польщі та Австрії – Владислав IV, Ян II Казимир, Ян III Собеський, Йосип II.
Перед нападом Наполеона на Москву російський уряд, боячись використання замку як тилової бази польських військ – союзників французів, звернувся до австрійців з вимогою зруйнувати Бродівську твердиню. Таким чином, у 1812 р. вежу з головним в’їздом та равелін зірвали. Руїнами було завалено фортечний рів. Замок втратив своє оборонне значення. Решту ж валів з казематами, що лишилися, передано під склади для товарів та магазини. Лишень палац залишався головною оздобою замку. В XIX ст. тут зберігалась бібліотека Потоцьких, частина якої зараз знаходиться в замку Орон (Швейцарія).
З 1834 р. замковий палац належав родині Молодецьких. Перед Першою світовою війною тодішня власниця споруди графиня Ядвіга Жищевська створила тут приватний музей. На особливу увагу заслуговувала колекція старовинних меблів та портретів видатних польських діячів. Велика частина цієї збірки пропала в роки світової війни.
Після Другої світової війни, за часів Радянського Союзу, замок використовувався як військовий об’єкт. Зараз він у руїні. Із замкового комплексу до нинішнього дня збереглись неповних чотири куртини з казематами та північно-східний бастіон. На особливу увагу заслуговує збережений ренесансний портал вхідних дверей одного з казематів у західній куртині. А палац зараз використовується для освітніх, культурних та громадських потреб. Тут розміщені виставкові зали Бродівського історико-краєзнавчого музею.
Андрій КОРЧАК.
2 коментарі
[…] Радивилів під захистом Бродівського замку […]
[…] Радивилів під захистом Бродівського замку […]