Радивилів у старих сімейних фотоальбомах. Унікальні світлини

Час змінює все – нас, середовище навколо, обставини і якість нашого життя. У центрі Радивилова тривають роботи із перепланування і благоустрою площі та прилеглих вулиць, і ми розуміємо, що через кілька місяців місто у черговий раз нехай хоч трохи зміниться в порівнянні з тим, яким воно було ще вчора-позавчора. Іноді згадується, що і де було в райцентрі років десять – двадцять тому. А люди старшого віку з задоволенням згадують при нагоді, що й на місці майдану Незалежності в недалекому минулому був житлово-торговельний квартал із скромними будиночками, які існували ще з часів Польщі, а може, й із часів Російської імперії.
Це теперішня наша загальна фотоозброєність дозволить зберегти види населених пунктів, які ми їх знаємо, на десятиліття, якщо не століття. А раніше апарати з фотопластинами чи фотоплівками були тільки в декого, обходилося увічнення сімейних подій і своїх облич дуже недешево, тому й шкода було витрачати «кадрики» ще й на фотографування будинків і вулиць. Однак вони, ці «другорядні об’єкти», все-таки іноді потрапляли в об’єктив фотапарата як елементи фону. Значить, сімейні альбоми старожилів можуть містити не тільки фотокартки приватного характеру, точніше – навіть на знімках приватного значення можна побачити щось таке, що доповнює наше уявлення про Радивилів минулих десятиліть.
     Чимало світлин із видами Радивилова залишив Федір Каленикович Бортник, колишній політв’язень, який не полишав фотографування навіть у далекому Норильську, де опинився на засланні, а потім деякий час працював як вільнонайманий працівник. Повернувшись після реабілітації у рідне місто (тоді вже з назвою Червоноарміськ) у 1960-і роки, він фотографував не тільки родину, але й вулиці, будівлі. Нині ці його знімки можна побачити в районному історичному музеї, вони були використані мною і в книзі «Радивилів. Краєзнавчі матеріали» (2004). За десять років після виходу книги не раз доводилося натрапляти в сімейних фотоальбомах городян на цікаві фото. Публікував їх в Інтернеті на своїх сайтах, використовував у статтях в районній газеті «Прапор перемоги», у своїх блогах.
     Цього разу хочу познайомити читачів «Радивилів.info» із знімками з альбомів сім’ї Миколи Федоровича Петролюка. Фото різного часу, різної якості і збереженості. Але навіть обличчя людей колишнього Радивилова – немаловажний аспект для вивчення його історії, для розуміння минувшини свого краю. Коментарі подаються під знімками. Надіюся, що ця публікація декого спонукає не тільки до спогадів, а й до бажання погортати старі сімейні альбоми, так би мовити, на предмет виявлення цікавих у краєзнавчому відношенні фотографій. Контактний телефон 0505661163.

Володимир Ящук.

Адміністратор

системний адміністратор Радивилів.info

You may also like...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.