Радивилів: унікальні фото 1941 року. Такого Радивилова ви не бачили

Ситне, 1941, Радивилівський районУ нашому виданні свого часу були опубліковані матеріали «Про що нагадали унікальні фотографії з села Ситного 1941 року» і «Німецькі фото повернулися у Ситне. Представляємо всі виявлені “Радивилів.info” рідкісні фото».

А в ці дні нові унікальні фото 1941 року, зроблені в Радивилові і в селі Ситному Радивилівського району (з Ситного є й ті, які в засобах масової інформації Радивилівщини ще не публікувалися), мені надіслав співрозмовник в Інтернет-обмінах історичною інформацією Сергій Лотарев. Він відстежує, зокрема, виставлені на продаж в Інтернеті фотографії з архівів німців, які воювали на Східному фронті.

Уперше публікуємо для радивилівців фото 1941 року, зроблені в Радивилові і біля міста. Знімок вулиці Крупецької в Радивилові з видом на церкву Олександра Невського мій адресант супроводив таким поясненням: «Недавно мені на www.ebay.com/ трапився знімок, який вам може бути цікавий. На жаль, я не встиг його купити, але чуйний продавець надіслав мені непоганий скан. На знімку – Радивилів і хтось із легкопіхотних частин, судячи з форми».

Радивилів, 1941

Для тих, хто нечасто буває в Радивилові, пояснимо: сфотографовано кимось із німців від перехрестя сьогоднішніх вулиць Олександра Невського і Кременецької. На місці будинків на лівому боці вулиці сьогодні стоять 4-поверховий будинок, будівля районного центру зайнятості і, ближче до церкви, пам’ятник радянським воїнам-визволителям; на правому боці вулиці – двоповерховий житловий будинок. У першому будинку зліва, за переказами, після війни була пошта. Можливо, хтось ще знає, хто жив у тих будинках, на одному з них вивіска засвідчує, що це, вірогідно, був магазин. Будемо вдячні за будь-яку додаткову інформацію, яку можна записати внизу замітки у вікні відгуків (але зникнення замітки в вікні після її відправки свідчить тільки про те, що вона повинна пройти адмінмодерацію і лиш після цього буде опублікована).

На другому боці фото є напис “5/8”, який можна потрактувати так: фото було зроблено 5 серпня (1941 року) або 8 травня (1942), хоча Лотарев припускає, що ці цифри можуть бути просто номером облікового запису.

На наступних фото 1941 року, напис на звороті яких свідчить, що були зроблені в Радивилові, бачимо групу гітлерівців біля танка. Є 4 фото в різних ракурсах, але місцевість навколо танка не дозволяє скласти уявлення, де саме сфотографовано, можливо, за Радивиловом у сторону Крупця, справа від дороги. Публікуємо один із цих фотознімків.

Радивилів, 1941, танк

Це радянський тяжкий 5-баштовий танк Т-35 випуску 1938 року. Його могли залишити не тільки через несправність, а й через відсутність пального (таке траплялося часто). Такий же танк бачимо на іншому фото 1941 року – поряд у кюветі танк Т-26 випуску 1940 року.

радянські танки, 1941 рік, район Радивилів - ДубноЩо стосується знімків із села Ситне, то фашисти не скупилися на фотоплівку. Свого часу ми опублікували 19 фото, але таких фото збереглося понад 60. Щоправда, вони найчастіше представляють одне й те саме місце з різних точок зйомки.

Ситне, 1941 sytne-1

Публікацію присвячуємо 70-річчю Перемоги над нацизмом.

Підготував Володимир Ящук.

Володимир Ящук

член Національної спілки журналістів України

You may also like...

3 коментарі

 1. Микола сказав:

  Здається, нічого хитрого, а якими важливими стають фото різних місць навіть через кілька десятиліть.

 2. Кушинський сказав:

  Про цей танк, який стояв недалеко від михайлівського кладовища в напрямку Ситного, мені колись розповідав михайлівський вчитель Володимир Якович Андрощук, вже покійний. З його слів, танк був занадто важким (справді, понад 50 тонн, вдвічі більше, ніж тодішня німецька техніка), і німці його кілька років не могли прибрати – на радість михайлівським хлопчакам, які зробили танк місцем своїх ігор. Збереглись спогади радянського танкіста, який воював у цьому танку і йшов в атаку з Михайлівки на Ситне. При потребі можу знайти і надіслати.

  • Редактор сказав:

   Ну, потреба нашого народу – поняття не філософське, а релігійне, може, навіть містичне. Надсилайте, певна річ, навіть заради кількох зацікавлених. Ел. адреса – radyvylivinfo@gmail.com

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.